reklamı kapat

POPÜLER

Helsinki’nin otomobilsiz köprü projesi için geri sayım başladı

26 Ocak 2017

İlk detayları 2016 içerisinde ortaya çıkan proje, yenilenebilir enerji ve temiz ulaşım açısından kilit rol üstleniyor.

Emisyonsuz hava sahası kapsamında verdikleri kararlarla akıllarımızdaki yerini koruyan İskandinav ülkeri, bu hareket üzerinden öncü projelere imza atmaya devam ediyor. Dizel otomobillerin yasaklanması sürecinde ilkler arasında yer alan ülkelerin yer aldığı bölgenin üyelerinden Finlandiya‘nın bu seferki projesi toplu taşıma kültürünü özendirecek nitelikleri barındırıyor. Ülkenin başkenti Helsinki için geliştirilen otomobilsiz köprü projesi temiz ulaşım ve sağlıklı bir gelecek için önemli adımları içeriyor.

Proje üç aşamalı üç farklı köprüden oluşuyor. Toplu taşıma seçeneğinin yanı sıra bisiklet kullanıcıları ve yayalara hizmet vereceği açıklanan köprülerden otomobillerin geçişine olanak sağlanmıyor. Şehir konseyi, ilk adımda kapıt üzerinde sunulan projeyi değerlendirerek 2016’nın ikinci yarısı içerisinde kabul ettiğini ve somut adımların 2018 yılında atılmaya başlanacağını açıkladı. Üç ayaklı olacak projenin en uzun köprüsünün uzunluğunun 1,2 kilometre olacağı ve bu ölçüyle Finlandiya’nın en uzun köprüsü olacağı da ifade ediliyor.

Günümüzde Finlandiya’da ulaşımın yüzde 30‘luk bölümü toplu taşımayla, yüzde 25‘i araçlarla, yüzde 30‘u yayalar ve yüzde 10-12‘lik kısmınıysa bisiklet sürücüleri oluşturuyor. Projeye önemli bir yatırım yapan Helsinki yönetimi, inşa sürecinin ardından köprüleri 2026 yılı itibarıyla tamamlayarak hizmete açmayı planlarken, şehrin 2050 yılında tamamen yenilenebilir enerji kaynakları üzerinden doğal işleyişinin sağlanması amaçlanıyor.

YORUMLAR