reklamı kapat

POPÜLER

Toyota

Koronavirüs; Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt’tan takdir toplayan maaş açıklaması

Koronavirüs süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, önceliklerinin çalışanlar olduğunu ifade etti.

Koronavirüs sebebiyle üretim faaliyetlerini küresel bazda durduran otomobil dünyasında gelişmeler büyük bir titizlikle takip ediliyor. Bazı isimlerin tesislerini açma konusunda kademeli adımlar için planlama içerisinde bulunduğu şu günlerde Toyota Türkiye cephesinden çok önemli bir açıklama geldi. Hyundai, Mercedes ve Honda gibi üretim tesislerinde araya giden isimlerden biri olan markanın Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, süreçle ilgili Dünya Gazetesi‘ne açıklamalarda bulundu. Bir kısım çalışanın home ofis çalışmaya yöneltildiğini, işin doğası gereği fiziksel olarak yapılması gereken işler için de, işyerinde alınan önlemlerden bahseden Bozkurt, şu anda satış ve kar etmek gibi hedefleri tamamen geri plana attıklarını, sadece müşterilerin mağdur olmaması için en temel hizmetleri mevcut şartlar altında devam ettirmeye çalıştıklarını ifade ediyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koronavirüs sürecinde Toyota Türkiye’nin öncelikleri farklı

Bozkurt açıklamalarında; “ALJ Türkiye olarak en kötü senaryoya göre, yıl sonuna kadar satışlar tamamen durduğu ve hiçbir gelir elde etmediğimiz bir ortam söz konusu olsa dahi, çalışanlarımızın ve ailelerinin mağdur olmaması için her ay maaş ödeyeceğiz. Bu süreçte birinci sosyal sorumluluğumuz, devlete ve millete destek olmaktır. Her kurum kendi gücüne göre bu sürece destek vermelidir. Biz de, tüm çalışanlarımız ile birlikte iş partnerlerimizin de ödemelerini sene sonuna kadar yapacak şekilde planlamalarımızı yaptık. Bu süreçte kimseyi işten çıkartmayacağımız gibi, kimseyi zorunlu izne göndermeyeceğiz veya ücretsiz izin kullanmaya da zorlamayacağız. Diğer harcamaları sıfırlayarak, çalışanları yıl sonuna kadar mağdur etmeyecek şekilde planlamalarımızı yapmış bulunuyoruz. Bu tür zor zamanlarda, her bir bireyin, firmanın, kurumun kendi gücüne göre, işin bir ucundan tutması gerektiğine inanıyoruz. Her şeyi yetkili kurumlardan, devletten beklememek lazım, hepimiz sürece destek vermeliyiz. Üzerine bu sürecin talebi de bindiğinde, pazarda çok ciddi artışlar olacaktır. Ancak dünya genelinde de ertelenen bir talep olduğunu düşünürsek bu iş ortadan kalktığı anda satış ve servislerde patlama olacağını gözlemlemek çok zor değil. O gün geldiğinde de, tecrübeli elemanlara ihtiyacınız olacak. Ayrıca, yıllardır birlikte çalıştığınız bu arkadaşlara ve onların ailelerine karşı sorumluluklarınız olduğunu da hatırlatmak isterim.” ifadelerine yer verdi. Toyota Türkiye, Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan kısa çalışma desteğine de başvurmayarak bunu ihtiyacı olanlara bırakacak.