reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Koşuculara özel GPS’li Garmin kol saatleri [Video]

Garmin’in yeni kol saatlerinden Forerunner 220 ile Forerunner 620, Forerunner serisinin yeni üyeleri oldu. Özellikle koşuculara yönelik geliştirilen GPS’li kol saatleri, yeni çalışma ve yeni yürüyüş uyarılarını net bir biçimde göstermek için 1 inç renkli ekranla birlikte geliyor. Her iki kol saati de (620 modelinde Wi-Fi seçeneği de mevcut) sahip olduğu Bluetooth bağlantı desteği ile verileri PC’ye veya akıllı telefonlara aktarmaya izin veriyor. Verileri sosyal ağlar üzerinden de paylaşabilmek mümkün. Garmin’in yeni kol saatlerinin ortak özellikleri arasında ivmeölçer, otomatik duraklatma, yürüyüş uyarıları ve eğitim plan desteği bulunuyor.

Advertisement

620 modelinde dokunmatik ekran, yarış belirleyici, koşu dinamikleri  ve nabız verilerine/hız bilgilerine dayanarak VO2 max (maksimal oksijen tüketimi) max tahminin de bulunacak olması 220 modelinden ayrılmasını sağlıyor. Maksimal aerobik metabolizma olarak da tanımlanan VO2 max, genelde dayanıklılığın önemli olduğu spor dallarında kullanılıyor. Koşu, yüzme ve bisiklet gibi spor dallarıyla ilgilenen sporcular en yüksek VO2 max değerlerine sahip oluyor. Garmin’in Forerunner 620 modeline dönecek olursak 620, VO2 max değerini belirli algoritmalarla hesaplayabiliyor ve bu veriyle bir sonraki yarış için tahmini süreler de verebiliyor.

Garmin, buna ek olarak yeni HRM-Run nabız bandını da duyurdu. Nabız bandı bünyesinde barındırdığı ivmeölçer, vücut hareketi ölçmeye ve dakika başı  adım hesaplamaya imkan tanıyor. Kat edilen mesafeyi veharcanan kaloriyi görmeye olanak tanıyan kol saatlerinden Forerunner 620, mavi/siyah veya beyaz/turuncu, Forerunner 22o ise siyah/kırmızı veya beyaz/mor renk seçenekleriyle sonbahar aylarında piyasaya sürülecek. Forerunner 620’nin satış fiyatı 399,99 dolar, Forerunner 220’nin fiyatı ise 249,99 dolar. HRM-Run nabız bandı 620 modeliyle 100 dolar, 220 modeliyle ise 50 dolar ekstraya satın alınabiliyor.

VİDEO