reklamı kapat

POPÜLER

Bitcoin Google reklam yasağı Vebitcoin

Kripto para borsası Vebitcoin de kapandı; işte detaylar

Dünün en çok konuşulan konuları arasında yerli kripto borsası THODEX yer alıyordu. Bugün ise gündemde kripto para borsası Vebitcoin yer alıyor.

Yerli kripto borası THODEX sonrasında bir diğer kripto para borsası Vebitcoin de operasyonlarını durdurma kararı aldı.

BirGün’de yer alan habere göre Vebitcoin’den yapılan açıklamada şunlar söylendi:

“Son dönemde kripto para sektöründe yaşanan gelişmelerden dolayı işlemlerimizde beklenenden çok daha fazla bir yoğunluk meydana geldi. Bu durumun finansal alanda şirket olarak bizi çok zorlu bir sürece sürüklediğini üzülerek belirtmek isteriz.

Tüm düzenlemeleri ve hak taleplerinizi gerçekleştirebilmek adına faaliyetlerimizi durdurma kararı aldık. Siz en yakın sürede bilgilendirme sağlayacağız.”

Vebitcoin özelinde yasal adımlar hızlı atıldı. Aynı habere göre Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), işlemlerini durdurduğunu açıklayan kripto para platformu Vebitcoin hakkında inceleme başlattı ve banka hesaplarına bloke koydu.

Muğla merkezli kripto para borsası Vebitcoin’in kurucusunun İlker Baş olduğu öğrenildi. Vebitcoin A.Ş.’nin, 50 bin lira sermaye ile kurulduğu, 2020 yılında sermaye artırımına gittiği öğrenildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Vebitcoin ses getirirken, THODEX özelinde neler olmuştu?

Kısaca hatırlamak adına geçtiğimiz günlerde kripto para alım satım platformu olarak faaliyet yürüten THODEX’in borsadaki işlemleri durdurulmuştu.

Kullanıcılar bu duruma sosyal medyadan tepki göstermiş, bunun üzerine de THODEX’in resmi Twitter hesabından “planlı bakım yapılıyor” açıklaması yapılmıştı.

Daha sonra firmanın bir ortaklık sürecinde olduğu aktarıldı, “4-5 iş günü boyunca işlemlerin duracağı” açıklandı. İşte ne olduysa bundan sonra oldu.

THODEX’in kurucusu Faruk Fatih Özer, yaklaşık 2 milyar dolarla dün akşam saat 18’de İstanbul Havalimanı’ndan yurtdışına çıktı iddiası dün, Türkiye gündemine bomba gibi düştü.

Daha sonra gerçekten yurt dışına çıkan ancak döneceğini belirten Faruk Fatih Özer’den şu açıklama geldi:

Bu büyük ses getiren olay hakkında resmi kurumlar tarafından dün soruşturma başlatıldı ve bu konuda dün büyük adımlar atıldı.

Faruk Fatih Özer’in 2 milyar dolarla yurt dışına kaçtığı iddia edilen kripto para borsasıyla ilişkili olduğu tespit edilen 78 kişi hakkında yakalama kararı çıkartıldı. 8 ilde düzenlenen operasyonlarda 62 kişi gözaltına alındı.

Ayrıca Adalet Bakanlığı, Thodex’in kurucu ve yöneticisi Fatih Faruk Özer’in kırmızı bültenle aranması ve Arnavutluk’tan iadesi için işlem başlattı.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de satılan Samsung Galaxy A52’nin içine yakında bakın