reklamı kapat

POPÜLER

Sony Xperia Z1 Compact

Küçük dahi: Sony Xperia Z1 Compact

Sony, CES 2014’te Xperia Z1’le neredeyse tüm teknik özellikleri paylaşan Sony Xperia Z1 Compact adlı akıllı telefonunu tanıtarak sürpriz yaptı. 4,3 inç ekranlı “mini” akıllı telefonun, mini ibaresi taşıyan benzer cihazlardan en önemli farkı işlemci hızından feragat edilmemiş olması. Xperia Z1 Compact’ta da Xperia Z1’deki gibi 2,2 GHz hızında çalışan dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon 800 işlemci mevcut.
Sony Xperia Z1 Compact
Ekran boyutu ve ekran çözünürlüğü dışında teknik özellik anlamında Sony’nin amiral gemisi modeli Xperia Z1’in neredeyse aynısı olan Xperia Z1 Compact, 137 gram ağırlığında. 170 gramlık Xperia Z1’in ekranı 5 inç iken Z1 Compact’ın 4,3 inçlik bir ekranı bulunuyor. Cihaz, Qualcomm Snapdragon 800 işlemci, 2 GB RAM ve 16 GB’lık depolama alanı şeklinde temel bir donanıma sahip. Xperia Z1 Compact, bu bileşenlerin yanı sıra Xperia Z1’in 20,7 MP’lik Sony G lensli kamerasını, otomatik odaklama ve LED flaşını da değiştirmeden almış. Xperia Z1 Compact, bu özelliklerle tek başına markanın lider akıllı telefon modeli olabilecek kapasitede gibi dursa da ekranın Full HD olmaması bu durumun önüne geçebilecek bir dezavantaj gibi görünüyor. 4,3 inçlik ekran, Xperia Z1’in Ful HD ekranını miras alamamış ve 1080×720 piksellik çözünürlük verebiliyor. Öte yandan kullanıcıların pek çoğundan olumsuz eleştiriler alan görüş açısı sınırlı ekran yerine daha geniş görüş açısı sunan bir ekran gelmiş.

Katılımcıların oldukça beğenisini kazandığı anlaşılan Xperia Z1 Compact, cam ve alüminyum tasarımı ile su ve toza dayanıklılık özelliğini de devam ettirirken seriye iki canlı renk alternatifi ekliyor. Android 4.3 işletim sistemiyle çalışan Xperia Z Compact’ın hangi fiyat aralığında olacağın tahmin etmek zor olmasa da Sony tarafından yapılmış resmi bir açıklama yok. Yalnızca Xperia Z1’den daha uygun fiyatlı olacağı ifade ediliyor.
Sony Xperia Z1 Compact