reklamı kapat

POPÜLER

Kuş cıvıltılarından türleri ayırt edebilen uygulama

Güzel bir bahar gününe kuş cıvıltılarıyla başladığınızda, dışarıda güne mutlu başlamanıza yardımcı olan kuşun türünü hiç merak ettiniz mi? Artık bunun için de bir uygulama var çünkü.

Dışarıdayken bir anda kulağınıza çalınan ancak ismini bir türlü hatırlayamadığınız ya da hoşunuza giden bir şarkıyı bulmak için Shazam işinizi görüyor olabilir. Ancak kuş cıvıltılarının hangi türden geldiğini anlamak için biraz daha farklı bir uygulamaya ihtiyacınız var. Song Sleuth ise tam olarak bunu vadediyor. Çevrenizdeki kuş cıvıltılarını dinleyerek bu sesi çıkaran en olası kuş türünü size söyleyen uygulama, yaklaşık 200 farklı kuş türünün sesini ayırt edebiliyor. Sesi dinledikten sonra en olası üç kuş türünü listeleyen uygulamada, duyduğunuz kuşun hangisi olduğuna örnek ses kayıtlarını dinleyerek karar verebilirsiniz.

Aynı zamanda bilgilendirici bir uygulama olan Song Sleuth, kuş türleriyle ilgili çeşitli bilgiler, dönemsel göç haritaları ve pek çok etkileyici illüstrasyon içeriyor. Bulunduğunuz bölgeleri de hatırlayan uygulama, gittiğiniz bölgede kaydettiğiniz kuşları haritaya işliyor. Sesini kaydettiğiniz kuşları arkadaşlarınızla paylaşmanız da mümkün. Uygulama şimdilik sadece iOS kullanıcıları için yayınlanmış durumda. Ancak önümüzdeki sonbaharda Android kullanıcıları da bu uygulama üzerinden kuş seslerini kaydedebilir, yeni türleri keşfedebilir. Uygulamanın 35 TL fiyat etiketiyle satışa sunulduğunu da ekleyelim.