reklamı kapat

POPÜLER

Kuzey Avrupa’nın en büyük akvaryumu Danimarka’da açıldı

Kuzey Avrupa‘nın en büyük akvaryumu Blue Planet, geçtiğimiz hafta sonunda Danimarka‘da açıldı. 20 bin balığın ve su canlısının yer aldığı Kopenhag’ın sekiz km dışında yer alan Oresund bölgesinde açılan Blue Planet’te 53 akvaryum yer alıyor ve toplamda yedi milyon litre su kullanılıyor.
Blue Planet
Danimarkalı mimarlık stüdyosu 3XN tarafından tasarlanan akvaryumda kullanılan tuzlu su, 1,7 km uzunluğunda bir tüp vasıtasıyla denizden pompalanıyor. Balıklar için sağlıklı bir ortam sağlamak için, akvaryumda kullanılan sular saat başı filtreleniyor. Blue Planet içinde yer alan en büyük akvaryum ise Ocean Tank. Ocean Tank, 16 metre uzunluğunda, sekiz metre yüksekliğinde ve 60 ton ağırlığında.
Blue Planet
Ocean Tank’te kullanılan akrilik, mevcut cama kıyasla 10-20 kat daha dayanıklı. Kompleksin tasarımına bakıldığında suyun organik hareketinden ve deniz yaratıklarının şekillerinden esinlenilerek tasarlandığı görülüyor. Akvaryumun dış yüzeyi “shingles” olarak adlandırılan küçük alüminyum plakaların birleştirilmesiyle oluşuyor. Bu plakaların kullanılması da akvaryumu organik bir tasarım görünümüne sokuyor. 107,6 milyon dolara mal olan akvaryumda köpek balıkları, deniz aslanları, küçük timsahlar, müren balıkları ve barakudalar da yer alıyor. Akvaryumda deniz manzaralı bir de restoran mevcut bulunduğunu söyleyelim.
Blue Planet
Blue Planet
Blue Planet