reklamı kapat

POPÜLER

zehirli kitap

Danimarka’da keşfedilen zehirli kitaplar

Danimarka’da üniversite kütüphanesinde eski kitapları inceleyen ekip, 3 tane zehirli kitap keşfetti.

Güney Danimarka Üniversitesi araştırmacıları Jakob Povl Holck ve Kaare Lund Rasmussen, üniversite kütüphenesinde ilginç bir keşfe imza attı. The Conversation’a yazdıkları makale ile keşiflerini duyuran ekip, kütüphanede 3 tane zehirli kitap bulduklarını kaydediyor. Kitapların geçmişi ise 16. ve 17. yüzyıla kadar uzanıyor. İkili, tehlikeli kitapları kapaklarında gizlenmiş yazıları okumaya çalışırken keşfetmiş. X-ray laboratuvarına götürülen kitapların oraya gitmesindeki ilk amaç, daha önce kapaklarında keşfedilen orta çağa ait el yazması parçalar olarak kaydediliyor. İkili, bu kitapların kapaklarının Roma dönemi hukukuna ve kilise hukukuna ait belgelerin kopyalarıyla oluşturulduğunu belirtiyor. İkili de bu kapaklarda gizli Latince yazıları açığa çıkarmaya çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Zehirli kitaplar

Yazıların en azından bir kısmını okunabilir halde görüntülemek için araştırmaya girişen ekip, kalın yeşil bir boya tabakasının onlara engel olduğunu görüyor. Bu boyanın ötesini görebilmek için özel bir tarama tekniği olan micro-XRF’e başvuruluyor. Bu teknik genellikle eski resimlerde ya da antik şiirlerdeki kimyasal elementleri araştırmak üzere kullanılıyor. X-ray’le kullanıldığında malzemenin kimyasal spektrumu ortaya çıkarılıyor. Bu vakada kullanılmasının sebebi ise boyanın altında yer alan mürekkebin kimyasal elementini keşfetmek. Bu sayede ona göre yazıyı daha okunabilir hale getirmeyi ummuşlar. Micro-XRF’i kullanan araştırmacılar bu kalın yeşil katmanın aslında arsenikten yapıldığını keşfediyor.

Dünyanın en zehirli maddeleri arasında yer alan arsenik, maruz bıraktığı kişide kansere ve ölüme varana kadar pek çok farklı semptom gösterebiliyor. Bu arsenik içeren yeşil boyanın “Paris Green” olduğuna inanılıyor. Bu boyanın kullanım amacının ise estetik sebeplerden ziyade kitapları böceklerden koruması için olduğuna inanılıyor. Bu üç kitabın herkesin ulaşamayacağı bir yerde olduğu da kaydedilirken, bu keşfin ardından her birinin ayrı bir karton kutuya konularak uyarı ile depolandığı belirtilmiş. Açıklamanın tamamını buradan okuyabilirsiniz.