reklamı kapat

POPÜLER

Kindle da kitap ödünç vermeye başlıyor

Kindle kullanıcılarının yakında sanal kütüphaneleri olacak. Bu yılın sonunda hayata geçmesi planlanan yeni özellikle Kindle sahipleri ve Kindle uygulamasını yüklemiş olanlar yerel kütüphanelerinden (ABD’deki 11.000 kütüphane) bir süre için ücretsiz olarak e-kitap indirebilecekler. Kütüphane e-kitapları daha önce Barnes&Noble’ın Nook ve Sony’nin Reader kullanıcılarının erişimine açıktı. Kindle’ın da kütüphaneden kitap ödünç alma özelliği ile Amazon rakiplerini yakalamış olacak.

Amazon bu yeni özelliği dijital medya dağıtıcısı OverDrive ile yaptığı ortaklıkla hayata geçiriyor. Amazon, kütüphaneden her seferinde yalnızca bir ya da daha çok kitap ödünç alınıp alınmayacağı hakkında bilgi vermemiş. OverDrive’ın yayımcılar ile olan anlaşması gereği kullanıcıların kütüphaneden ödünç aldığı kitap sayısı biri geçemiyor, yeni kitap almak için öncekini iade etmesi gerekiyor. Yine şubat ayında HarperCollins yayın evi, OverDrive ile olan anlaşmasını ödünç alınan e-kitapların 26 açılmadan sonra sona ermeyecek şekilde değiştirmişti. Amazon bu konudan da hiç bahsetmemiş. Amazon’un bahsetmediği bir diğer önemli konu kütüphanenin ABD dışındaki ülkelere açıp açmayacakları.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Kindle da kitap ödünç vermeye başlıyor” için 2 cevap

  1. yzx dedi ki:

    konu hakkında dahda detay bilgi alabilir miyiz? kindle hediye olarak geldi ama tam olarak nasıl etkin kullanacağımı bilmemekteyim

  2. Murat OZRAL dedi ki:

    http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=200549320
    Bu bağlantıda göreceğiniz üzere “Lending: Enabled” ibareli kitapları ödünç alabilirsiniz