reklamı kapat

POPÜLER

Lamborghini Urus

Lamborghini, Mitsubishi ile ortaklık yolunda

25 Eylül 2016

Süpersport model üreticisi Lamborghini‘nin, Japon teknoloji devi Mitsubishi ile yeni modellerindeki üretim teknolojisi için ortaklığa gidebileceği konuşuluyor. Özellikle gövdesinde karbon-fiber komponentlerinin yer aldığı modelleri kapsayan ortaklık iddialarının detayları haberin devamında yer alıyor.

Tarihler 23 Nisan 2012‘yi gösterdiğinde Lamborgihini, ürün yelpazesinin ilk SUV’si Urus‘un konseptini Beijing Otomobil Fuarı‘nda ortaya çıkarmıştı. Marka 2010 yılında ise sınırlı sayıda üreteceğini açıkladığı, tasarımı ile oldukça dikkat çeken modeli Sesto Elemento‘yu (6. element) görücüye çıkardı. Bu iki modeli özellikle seçmemizin elbetteki önemli bir sebebi var. Markanın yeni nesil yüzlerini yansıtan en önemli modelleri arasında yer alan bu otomobillerin ortak noktası gövde komponentleri üzerinde kullanılan materyaller. Lamborghini’nın bu iki aracında da güçlendirilmiş karbon-fiber alaşım yer alıyor. Sesto Elemento’nun adı da 6. element olan karbondan geliyor. Marka Sesto Elemento’yu 20 adet gibi bir üretim rakamı ile sınırladı. Şimdi ise Lamborghini, Urus’un üretim aşaması ile birlikte karbon-fiber alaşım ihtiyacına oldukça ihtiyaç duyacak.

lamborghinicarbonlogo
Mitsubishi ortaklığı tam da buradaki ihtiyaçtan doğuyor. Japon teknoloji devi Mitsubishi, dünya üzerindeki karbon-fiber alaşım teknolojisinin yüzde 60‘ını tedarik ediyor. Lamborghini fabrikası, Centenario‘nun ardından Urus’un da listeye eklenmesi ile birlikte üretim sürecini hızlandırmak adına materyal stoğunu sürekli hazır bulundurmak durumunda. Ayrıca İtalyan otomobil devinin bazı kaynaklarından gelen bilgiler, şasi ile birlikte motor teknolojisinde de karbon-fiber parçalarının kullanılabileceğini söylüyor.

lamborghinicarbonmotor
Şu an için Lamborghini fabrikasından günde 5 adet karbon şasi üretimi sağlanıyor ki ürün yelpazesi genişleyen bir üretici için bu çok da iyi bir rakam sayılmaz. Önümüzdeki günlerde bu ortaklık iddialarının somut adımlarını görmek mümkün gibi gözüküyor.