reklamı kapat

POPÜLER

Mitsubishi

Tarih belli oldu; Mitsubishi Avrupa pazarındaki 3 SUV modelini askıya alıyor

Yaşanan kayıpların ardından Avrupa pazarından ciddi bir çekilme hamlesiyle gündeme gelen Mitsubishi, 3 SUV modeli için ithalat durdurma adımına gidiyor.

Son dönemlerde özellikle salgının da etkisiyle satış adetleri bazında ciddi kayıplar ile karşı karşıya kalan Mitsubishi’nin, süreci toparlamak adına yeni bir yapılanma adımına gitmesini bekliyorduk. Japon üreticini üretim tesislerini kademeli olarak açmasıyla birlikte, pazar odaklı gerçekleştireceği bu stratejik hamlenin ilk detaylarıya geçtiğimiz temmuz ayında ortaya çıktı. Bu kapsamda şirketin Avrupa başta olmak üzere pazar payının çok düşük olduğu yerlere yeni araç göndermemesi üzerine kurulan planın ilk detayları dünya basınında geniş yankı buldu. Avrupa’da sadece yüzde 1, Kuzey Amerika’da yüzde ise 0.9 gibi çok düşük pazar paylarına sahip olan Mitsubishi’nin, yaşanan maddi çıkmazın dolayısıyla yeni modellerini bu pazarlar yerine, pay olarak daha yüksek olduğu Güneydoğu Asya pazarına sunmaya hazırlandığını gördük. Ortaya çıkan yeni gelişmeler ise Avrupa merkezli olarak bu sürecin eylül ayından itibaren gerçekleşmeye başladığını ortaya koyuyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mitsubishi Avrupa için şimdilik iki ana modelle yola devam edecek

Avrupa’ya yeni ürün girişinin dondurulması üzerine oluşturulan planın ne denli radikal olduğunu tarih ile birlikte ortaya çıkan model isimleri üzerinden de görebiliyoruz. AutoNews Europe, markaya yakın bir kaynaktan elde ettiği bilgiler ışığında Mitsubishi’nin önümüzdeki aydan itibaren üç SUV’sini Avrupa pazarlarına göndermeyi durduracağına yer verdi. ASX, Eclipse Cross ve Outlander plug-in hybrid yer alıyor. Bu üçlünün içinden en çok ses getirense Avrupa’nın en çok satan şarj edilebilir hibrit SUV modellerinden birisi olan Outlander oldu. Kaynakta Türkiye pazarında da sınıfının en çok tercih edilen isimlerinden L200 için de detaylar yer alıyor. Eğer süreç beklendiği gibi giderse, Mitsubishi cephesinin Mirage ve L200 ithalatını 2021’in sonuna kadar devam ettirmesi bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Karşınızda yeni Elantra