reklamı kapat

POPÜLER

Yabani ot temizleme robotu

Lazer kullanan sürücüsüz yabani ot temizleme aracı [Video]

Büyük araziye sahip çiftçilerin hayatını kolaylaştıracak bir sistem daha hazırlandı. Lazer kullanan sürücüsüz yabani ot temizleme aracı ile tanışın.

Çiftçilerin arazilerini / tarlalarını düzenli olarak yabani otlardan temizlemesi gerekiyor. İşte bunun için Carbon Robotics özel bir araç geliştirdi.

Bu araç, daha önce bazı basit benzerlerini gördüğümüz seçeneklerin en gelişmişlerinden. Araç yabani ot temizleme sürecinde gerçek anlamda lazer kullanıyor.

Bünyesinde birçok farklı kamera yer alan ürün, önü ve arkası yanında yeri yani toprağı da görüntülüyor ve tarama yapıyor. Burada bir yapay zeka altyapısı kullanan model, bu sayede yabani otları hassas şekilde tespit edebiliyor.

Bundan sonrasında ise lazerler (150-W gücünde) devreye giriyor. Birden fazla lazer ile tespit edilen yabani otlar yakılarak öldürülüyor. Saatte 100 bin yabani otu ortadan kaldırabilen araç, bu açıdan çok ama çok büyük bir zaman kazancı getiriyor.

Yabani ot temizleme robotu

Direkt olarak merkezden yakılmış bir yabani ot

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Carbon Robotics, yabani ot temizleme sürecini çocuk oyuncağı haline getiriyor

İnsana gerek olmadığı için gece ya da gündüz çok uzun süreler boyunca görevde kalabilen araç, açıklandığı kadarıyla konumunu GPS üzerinden hassas olarak belirliyor ve öndeden girilen rotayı takip edebiliyor.

Toplam ağırlığının 4.300 kg olduğu aktarılan model, elektrikli bir altyapıya sahip değil. Firma burada dizel motorlar kullanıyor ve bu birçok çiftçi için daha mantıklı görünüyor.

Bu modeli çok uzun zamandır test eden firmanın, şimdiden ciddi satış rakamlarına ulaştığı aktarılıyor. Araç için net bir fiyat ise verilmiş değil.