reklamı kapat

POPÜLER

League of Legends hilecilerine 10 milyon dolarlık tazminat cezası

Çevrim içi oyunlar denildiğinde akla gelen ilk alternatifler arasında yer alan League of Legends hilecilere karşı başlattığı mücadelede ciddi bir başarı elde etti. Oyunun geliştiricisi olan Riot Games hileye olanak sağlayan uygulamaları geliştiren LeagueSharp‘ı geçtiğimiz yaz aylarında mahkemeye vermişti. Şimdi bu firmanın 10 milyon dolar tazminat cezası ödemesine karar verildi.

Riot Games’in LeagueSharp’a karşı verdiği mücadele geçtiğimiz ağustos ayında başlamıştı. Kısaca özetlemek gerekirse bahsi geçen bu firma aylık ücret karşılığında bir hizmet sunuyor. Firma tarafından üretilen bot ve script yazılımlar hile yapmayı kolaylaştırıyor. 5 dolar ödediğinizde oyunda daha hızlı ilerleme kaydetmenizi sağlıyor. 50 doları gözden çıkardığınızda ise en iyiler arasına girmenizi garanti ediyor. Vadedilenler bunlarla sınırlı kalmıyor, League of Legends serverlarına yapılan saldırılarla bu yasa dışı servisi kullanıp hile yapanların yakalanmasına engel olunuyor. Uzun süredir durumun farkında olan Riot Games de sonunda mücadelesini mahkemeye taşıyarak resmileştirmişti.

Sonuçlanan mahkemede LeagueSharp‘ın kanunsuzluğu onaylandı. Firmanın neden olduğu zarardan ötürü 10 milyon dolar tazminat ödemesine, uygulamalarının resmen yasaklanmasına ve firma adına açılan sitelerin Riot Games’e devredilmesine karar verildi.

Bu hamle elbette League of Legends‘ta veya diğer oyunlarda hileyi tamamen ortadan kaldıracak bir sonuç değil. Ancak hilenin ne gibi sonuçlar doğurabileceğine net bir örnek teşkil etmesi açısından oldukça önemli.