reklamı kapat

POPÜLER

Lenovo Ideapad Y700 incelemesi

y700-1

ŞIK TASARIM

Oyun bilgisayarı dendiğinde belki akla gelen ilk isim Lenovo değil ancak firmanın Ideapad Y700 modeli oyuncuları hedef alıyor. Siyah fırçalanmış alüminyum gövdesi oldukça sade ve şık görünse de leke tutma konusunda bir hayli başarılı. Cihazın içi ise pürüzsüz polikarbon yüzeyiyle kullanım sırasında oldukça hoş bir his oluşturuyor. Siyah ve kırmızı renklerin hakim olduğu bilgisayarda numerik tuş takımı yer alıyor. Arka aydınlatmalı klavyesi aralıklı tuş yapısı sayesinde kullanımı kolaylaştırıyor. Aynı zamanda karanlıkta da rahatlıkla kullanılabiliyor. Cihazın trackpad’i de oldukça hassas. Bu da kullanımı kolaylığını artıran bir detay. Y700’ün solunda güç girişi dışında bir adet USB 2.0, bir adet kart okuyucu ve bir adet de kulaklık/mikrofon girişi yer alıyor. Sağ tarafta ise ethernet girişi, 2 adet USB 3.0 girişi ve HDMI girişi bulunuyor.

y700-2
Biz Ideapad Y700’ün 15,6 inçlik ekran boyutuna sahip olan versiyonunu inceledik. Cihazın ekranı tercihe bağlı olarak oyun için yeterli gibi görünse de ekranın etrafındaki kalın çerçeve oyun zevkini düşürüyor. Çerçevenin çok daha ince olmasını isterdik. Ekranla ilgili bir diğer sorun ise yansıma yapması. Ideapad Y700’ü alıp, karanlık köşelerde oynamayacaksanız bilgisayarı konumlandırdığınız noktaya dikkat etmeniz gerek. En yüksek parlaklıkta dahi zaman zaman ekranı görmek zor oluyor ki bu da büyük bir eksi olarak öne çıkıyor. Bilgisayarın ekranında Full HD çözünürlük sunduğunu da belirtelim.

Ideapad Y700 oyunun yanı sıra sese de önem veren cihazlardan. Oyuncuların pek çoğu kulaklık kullanmayı tercih edecektir fakat müzik yayını yapmak ya da oyun deneyimini odada arkadaşlarınızla paylaşmak istiyorsanız klavyenin üstüne konumlandırılmış JBL hoparlörü bu konuda yardımcı olacaktır. Açıkçası hoparlörlerin çok etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. Yüksek ve doygun bir ses veriyor. Cihazın en güçlü yanlarından biri. Dolby Home Theater’dan da güç alan cihazla multimedya deneyimini artırabilirsiniz. Lenovo’nun içindeki dahili yazılımla izlediğiniz içeriğe göre önceden ayarlı ses profillerine erişmek de mümkün.

Tasarıma ilişkin konuşmak istediğimiz son detay ise ağırlık. Dizüstü bilgisayarların en büyük esprisinin sağa sola taşımak olduğunu düşününce kullanıcılar ister istemez hafif modelleri tercih ediyor. Teknolojinin gelişimi de bilgisayarların hafifleşmesindeki en büyük yardımcımız. Ancak Ideapad Y700’ü alıp sağa sola taşımayı düşünüyorsanız öncesinde biraz kondisyon çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle de yaz aylarında 2,6 kg’lık bu bilgisayar canınızı sıkıyor. Bu noktada Ideapad Y700’ü odadan salona bile taşımak istemeyebilirsiniz. Ancak tabii böyle güçlü konfigürasyona sahip bir bilgisayardan süper ince ve hafif bir tasarım bekliyoruz diyemeyeceğiz. Yine de can sıkıcı bir detay olduğunu belirtelim.