reklamı kapat

POPÜLER

Lenovo Ideapad Y700 incelemesi

y700-3

GÜÇLÜ DONANIM

Ideapad Y700’e kağıt üzerinde baktığımızda güçlü bir donanım görüyoruz. Altıncı nesil Intel i7 6700HQ işlemcinin yer aldığı bilgisayar 16 GB RAM ile çalışıyor. 1 TB hard disk ve 128 GB SSD’ye sahip Y700’ün grafik kartı ise NVIDIA GTX 960M. Bu noktada M takısına dikkat etmek gerek. NVIDIA’nın M takılı ekran kartları dizüstü cihazlarda yer alıyor. Yani GTX 960 ile aynı performansı beklememek gerekiyor. Fakat bir dip not düşelim; şu an piyasada halihazırda NVIDIA’nın masaüstü cihazlarda kullandığı ekran kartını dizüstünde kullanan firmalar mevcut. Haliyle böyle güçlü bir bilgisayar alınca, koşa koşa eve gidip tüm ayarları en üst noktaya getirip en yeni oyunları oynamak istiyor insan. İstiyor ama oynayabiliyor mu?

Lenovo’nun “güçlü bir oyuncu” olarak nitelendirdiği bilgisayarının üstüne pek gitmedik desek yalan olur. 2015 yılına damgasını vuran ve grafikleriyle kendine hayran bırakan The Witcher 3: Wild Hunt ile test ettiğimiz bilgisayar ise bizi tatmin edemedi. Oyun için ayarları “ultra”ya aldığımızda inanılmaz kasılan bilgisayarda, fps düşüklükleri oyunu akıcı bir şekilde oynamaya izin vermiyor. Bu durumda oyun grafiklerini “yüksek” ayara alıp 60 fps’de devam etmek istediğimizde ise yine yer yer kasılmalarla karşılaştık. Bu noktada fps’den ödün verip 30 fps’ye çektiğimizde oyun daha kabul edilebilir oldu. Bu noktada aslında oyuncunun ne istediği önemli. En yüksek ayarlarda 60 fps oyun keyfinden vazgeçemem diyenler hayal kırıklığına uğrayabilir. Tabii oyun deneyimi sırasında bilgisayarın, özellikle klavye kısmının, bir hayli ısındığı ve pilinin de adeta su gibi içildiğini belirtmeden geçemeyeceğiz. Çantanızdaki o 2,6 kg’a şarj aletini eklemeyi sakın unutmayın, yoksa oyun keyfiniz yarım kalabilir. Ancak şunu da belirtelim Y700’te hızlı şarj özelliği bulunuyor. Aktifleştirdikten sonra cihazın şarj süresi bir hayli kısalıyor.

Tabii bu yorumlar Y700’ün kötü bir bilgisayar olduğu anlamına gelmiyor. Aksiye gayet güçlü. Profesyonel uygulamaları da açabileceğiniz Y700 belki sağa sola gönlünüzce taşıyabileceğiniz bir bilgisayar değil ancak bazı şeylerden ödün verildiği sürece her işinizi kolaylıkla yapabilecek bir bilgisayar. Bize göre cihazın en büyük eksisi ise kesinlikle ekranı. O alanda taviz verebilir misiniz bilemiyoruz.