reklamı kapat

POPÜLER

Tandem OLED

LG Display, dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan sektörün ilk 13 inç tandem OLED panelinin seri üretimine başladı

LG Display, dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan sektörün ilk 13 inç Tandem OLED panelinin seri üretimine başladı.

Apple’ın M4 işlemcili yeni iPad Pro modellerinde “Tandem OLED” adı verilen bir OLED panele yer veriliyor. Burada temel olarak iki farklı OLED ekran üst üste konumlandırılıyor, bu sayede normal OLED panellerden daha yüksek parlaklık elde edilebiliyor. Bu panel bugün yine gündemde çünkü Güney Kore merkezli LG Display, dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan sektörün ilk 13 inç Tandem OLED panelinin seri üretimine başladı. 2880×1800 piksel çözünürlükteki panel, DCI-P3’ün yüzde 100’ünü karşılıyor yani yüksek bir renk doğruluğu sunuyor. VESA tarafından Display HDR (High Dynamic Range) True Black 500 sertifikasının verildiği panel, ileride MacBook’lara giriş yapabilir ancak bu hemen olmayacak.

Apple yeni iPad Pro’ların ekranı için detaylı olarak şunları aktarıyor: “Yeni iPad Pro, daha da mükemmel bir görsel bir deneyim sağlayan, dünyanın en gelişmiş ekranı Ultra Retina XDR ile sunuluyor. Ultra Retina XDR ekranda, iki adet OLED panelinin ışığını bir araya getirerek olağanüstü bir tam ekran parlaklığı sağlayan çift katmanlı OLED teknolojisi kullanılıyor. Yeni iPad Pro, SDR ve HDR içerikler için 1000 nit tam ekran parlaklığı ve yalnızca HDR içerikler için maksimum 1600 nit parlaklığı destekliyor. Benzerleri arasında bu kadar yüksek bir dinamik aralık sunan tek aygıt.

Çift katmanlı OLED teknolojisi her bir pikselin rengini ve parlaklığını milisaniyeden daha kısa sürelerde kontrol edebiliyor ve böylece XDR netliğini daha da ileri seviyeye taşıyor. Fotoğraf ve videolardaki parlak alanlar çok daha parlak, gölgede ve loş ışıkta kalan alanlar ise şimdiye dek hiçbir iPad’de olmadığı kadar ayrıntılı görünüyor. Üstelik hareket halindeki içerikler için daha fazla tepki hızı sunuyor. Renk yönetimli yapılan ileri seviye iş akışlarında veya zorlu ışık koşullarına sahip ortamlarda çalışan profesyonel kullanıcılar için iPad Pro’da ilk kez nano-texture cam seçeneğini sunuyor.

Nanometre ölçeğinde hassas bir şekilde işlenen nano‑texture cam, ortam ışığını dağıtarak parlamanın daha da azalmasını sağlıyor, görüntü kalitesini ve kontrastı koruyor. Çığır açıcı çift katmanlı OLED teknolojisi, sıra dışı parlaklık, inanılmaz hassas kontrast, parlak renkler ve nano-texture cam seçeneğiyle sunulan Ultra Retina XDR, iPad Pro kullanıcılarına benzersiz bir görüntüleme deneyimi yaşatan, dünyanın en gelişmiş ekranı.”

Tandem OLED yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER