reklamı kapat

POPÜLER

LG Optimus Black P970 incelemesi

Her ne kadar teknoloji tüm hızıyla ilerliyor da olsa, teknolojik ürünlerde kısa zaman aralıklarında devrimsel özellikler sunmak çok kolay olmuyor. Şu sıralarda mobil teknoloji firmaları daha kaliteli ekranlar ve ince cihazlar üzerine odaklanmış durumda. Apple’ın iPhone 4 ile sunduğu Retina Display sonrasında Samsung ve LG’nin cevap niteliğindeki çalışmalarına şahit oluyoruz. Gelişmiş mobil iletişim cihazlarına yeni bir alternatif sunan LG, Optimus Black adını verdiği P970 modeliyle kullanıcılara Nova ekran teknolojisini sunuyor. Sadece 9,2 mm olan kalınlığıyla piyasanın en ince mobil cihazlarından biri olan Optimus Black, kamera dahil hiçbir çıkıntıya sahip değil. Oldukça sade ve şık bir tasarıma sahip olan cihazın dış malzemeleri kalite algısını biraz düşürüyor. Fakat cihaz özellikle arka yüzünde hoş bir görünüme sahip. Optimus Black üzerinde 4 inç büyüklüğünde kapasitif dokunmatik bir ekran bulunuyor. LG tarafından IPS LCD teknolojisi ile geliştirilen ekran Nova olarak adlandırılıyor. 700 nit parlaklık değeriyle piyasanın en parlak mobil ekranı olan Nova bu konuda iPhone 4 ile yarışabilecek seviyede. 16 milyon renk destekli ekran parlaklık açısından açık ara önde. Renk doygunluğu açısından ise SuperAMOLED ekranlara çok yakın bir performans gösteriyor. Ekranın parlaklığı, özellikle doğrudan gün ışığı altında kullanımda büyük avantaj sağlıyor. AMOLED ekranlara göre açık havada çok daha yüksek performans gösteriyor. Genel performansı itibarıyla çok başarılı bulduğumuz Nova ekran, LG Optimus Black modelini iPhone 4 Retina ekrana en yakın cihaz yapıyor. Retina ekran daha fazla piksel sunduğundan görüntü kalitesi ve kontrast açısından daha başarılı. Fakat bunlar çok ufak farklar. Nova ekranın bir diğer avantajı da beyaz renk görüntülerken AMOLED ekranlara ve genel kullanımda LCD’lere oranla yüzde 50 daha az enerji tüketiyor olması. LG Optimus Black standart ses kontrol, güç düğmeleri, USB ve stereo jak bağlantıları yanında sol yan yüzde özel bir jest/hareket tuşu sunuyor. Cihazı hareket ettirerek kullanma imkanı tanıyan bu tuşa incelemenin devamında değineceğiz.

ANDROID
LG Optimus Black, Android işletim sisteminin 2.2.2 versiyonuyla çalışıyor. Verilen bilgiye göre öğreniyoruz ki Android 2.3 sürümüne de güncellenebilecek. Standart Android kullanıcı arayüzü üzerine LG tarafından bazı geliştirmeler uygulanmış. Toplam yedi sayfadan oluşan ana ekran birçok widget uygulamasıyla dolu olarak geliyor. Her ne kadar daha ilk başta biraz karmaşa yaratsa da dikkatle inceleyip biraz kullandıktan sonra fark edeceğiniz üzere aslında pek çok fonksiyon elinizin altında. Cihazı satın alanlar uygulama yüklemekle uğraşmadan kullanmaya başlayabilirler. LG Optimus Black, haber sitelerinden banka uygulamalarına, sosyal servislerden müzik uygulamalarına kadar zengin içeriklerle yüklü halde geliyor. Kısacası, cihaz elinize geçtikten sonra anında ofis dokümanlarıyla çalışmaya başlayabilir veya Facebook’a girebilirsiniz. Turkcell üzerinden satılan Optimus Black üzerinde tüm Turkcell uygulamaları da mevcut. Ana ekranda bulunan bir Android widget uygulaması arkaplanda çalışan uygulamaları kapatıp RAM’i boşaltma işlevini üstlenmiş. Tek dokunuşla bu işlemi gerçekleştirebiliyor olmanız gerçekten büyük avantaj. Ayrıca bağlantıları açıp kapayabileceğiniz, üç kademeli olarak ekran parlaklığını ayarlayabileceğiniz bir widget uygulaması da sabitlenmiş.

HAREKETLE KULLANIM
İncelemenin başında belirttiğimiz üzere Optimus Black’in sol yanında G tuşu bulunuyor. Bu İngilizce “gesture” kelimesinin baş hali, yani jest, hareket tuşu anlamına geliyor. Yıllar önce Sony Ericsson Walkman telefonlarında sunulan hafifçe vurarak şarkı atlama dahil birçok hareket komutu ile cihazın kullanımı pratikleştirilmiş. Ne derece yoğun kullanılacağı daha uzun süreli kullanımda ortaya çıkacak olsa da hoş bir özellik paketi olduğunu söyleyebiliriz. G tuşuna basılı tutarak kilit ekranında cihazı sallayarak kameraya ulaşabiliyorsunuz. Yine internet sitelerini gezerken bu tuşa basılı tutup cihazı hangi yöne eğerseniz sayfa o yönde kaydırılıyor. En başarılı işlevlerden biri de metin girişi yaparken cihazın sol ve sağ yanına parmağınızla hafifçe vurarak imleçi hareket ettirebiliyor olmanız. Öyle ki iPhone üzerindeki büyüteç bunun gibi yeni yöntemler sayesinde eskide kalmaya başladı. LG Optimus Black üzerinde 5 megapiksel çözünürlük sunan bir kamera mevcut. Kamera 720p video kaydı da yapabiliyor. Cihazda ayrıca bu incelemede değinemediğimiz A-GPS, dijital pusula ve FM radyo bulunuyor.

► Detaylar sayfa 2‘de

YORUMLAR