reklamı kapat

POPÜLER

LG R590

Ancak bu heyecanlı bekleyişin yarattığı oyun oynama isteği bünyemizde had safhaya ulaşmışken, aynı günlerde test merkezimize düşen LG’nin oyun canavarı R590’la geçirdiğimiz onca vakti göze alınca, sizden daha şanslı olduğumuzu düşünmeden de edemiyoruz. Yenilikleri yakından takip eden LG, R590’ın geliştirilme aşamasında oyuncuları ve bununla beraber multimedya kullanıcılarını mutlu edecek türden özelliği başarıyla cihaza yedirmiş. Tasarımından –her ne kadar göze batan bir-iki nokta olsa da- kullanımına, performansından fiyatına kadar beğendiğimiz R590, eminiz E3’ün ardından fırlayan oyuncu damarınıza enjekte edebileceğiniz taze kan olacaktır.

HEDEF: TÜM KULLANICILAR
Oyuncular için özel bir tasarım benimsemeyen ve böylece yalnızca oyuncular için değil, dizüstü bilgisayarından yüksek performans almak isteyen tüm kullanıcıları hedef kitlesi haline getiren LG, siyah renkli şık bir tasarıma sahip. Piyano siyahı dış kaplama, R590’ın 15.6 inç genişliğindeki ekranının çerçevesinden klavyenin üstünde yer alan dokunmatik tuş takımının konumlandırıldığı alana kadar devam ediyor. Bu alanın hemen altında yer alan ve klavyeyi çevrelemiş olan blek bölgesinde ise bizleri, özel bir malzemeden üretilmiş mat bir zemin karşılıyor. Olumlu bir temas hissi yaşatan bu alanın ortasında yer alan touchpad ise kullanım kolaylığı sağlayacak türde. Çoklu dokunmatik özelliği ile sayfalar arasında dolaşırken veya resimlerinizi görüntülerken keyifli bir kullanım sağlayabiliyorsunuz. Üzerinde numerik tuş takımı bulunduran klavye ise, her ne kadar rahat bir kullanım sağlasa da, tasarımını pek beğenmediğimizi söylemeliyiz. R590’ın tasarımına hiç yakışmayacak türden, ürününün tamamına baktığınızda adeta eskiymiş gibi duran böylesi bir klavye tasarımının neden tercih edildiğini açıkçası anlayamadık. Klavyeyi geride bırakıp üzerinde yer alan dokunmatik alana baktığımızda sesle ilgili çeşitli kısayolların bulunduğunu görüyoruz. Tuşlar arasında SRS TruSurround HD kısayolunu da barındıran R590, bu destek sayesinde kullanıcılara başarılı bir ses desteği de sunabilecek kapasitede.

KABLOSUZ İLETİŞİME EVET!
Cihazın çevre bağlantılarına baktığımızda pek çok bağlantı desteği verdiğini görüyoruz. HDMI ve eSATA bağlantılarını üzerinde taşıyan R590, ayrıca DLNA desteğine de sahip. Bu sayede evinizdeki diğer DLNA destekli cihazlarla kablosuz olarak alışveriş gerçekleştirebilecek olan R590, ‘kullanım kolaylığı’ hanesindeki yıldızını böylece parlatıyor. DLNA gibi son dönem popüler bağlantıları arasında bulunan 3G bağlantı desteğini de bulunduran R590, böylece mobil kullanıcılara da hitap etmeyi başarıyor. Bu sayede yanında birkaç kilo fazladan taşımayı göze alabilecek olan kullanıcılar için her an her yerden internete erişim sağlayabilmeyi mümkün kılan R590, sahip olduğu Smart Cam web kamerası ile video konferanslarına katılabilmenize olanak tanıyor. Ancak R590’da USB arabirimine yalnızca 2 slot ayrıldığını görmenin de üzücü olduğunu söylemeden geçemeyiz; zira USB ihtiyacınız olduğunda kilitlenip kalıyorsunuz.

OYUNCUNUN YANINDA
Evet, artık gelelim R590’ın asıl konusu olan oyun performansına. Intel i7 işlemci ailesinden 1.73 GHz, ancak 1.86 GHz hızına ulaşabilen bir işlemciye sahip olan R590, üzerinde bulundurduğu 1 GB’lık Nvidia ekran kartıyla başarılı bir performans sergiliyor. Ancak hepsi bu kadar değil. Yüksek grafik detaylarıyla başarılı bir oyun tecrübesi sağlamasıyla eğlence barınızı doldurmayı başaran R590, bununla yetinmiyor ve 3D desteğini de beraberinde getiriyor. Evet, R590’ın ekranı 3D destekli ve bu sayede oyunları 3 boyutlu oynamanız mümkün. Testimiz sırasında oynadığımız Avatar: The Game’in performansından memnun kaldığımızı söylememiz sanırız sizin için yeterli bir açıklama olacaktır. Ancak bu noktada R590’ın bir eksiğinden bahsetmek istiyoruz. R590, her ne kadar ekranıyla kullanıcılara 3. boyutun kapılarını açıyor olsa da, oyunculara hitap eden ve aynı zamanda 3D desteği sunan rakipleri gibi 3D gözlükle beraber gelmiyor. Bu nedenle bir anlamda rakiplerinin gerisine düşen R590, piyasaya sunulduğu fiyatıyla ise yine rakipleri arasında uygun bir alternatif olarak kendini göstermeyi de başarıyor. Yazının sonuna gelirken toparlayacak olursak, R590, oyuncular için geliştirilmiş olmasıyla yüksek sistem özellikleri nedeniyle hem oyun dünyasının fanatiklerine, hem de yüksek performans beklentisi olan işkoliklere hitap edecek türde bir cihaz olarak pazarda kendine yer buluyor.

3G DESTEĞİ
Mobil kullanıcılar için önemli bir yer tutan 3G, R590’da bulunuyor

SİYAH ŞIKLIĞI
Düz piyano siyahı tasarımıyla R590, oldukça şık görünüyor

FARKLI RENK SEÇENEKLERİ
Siyah tasarımdan hoşlanmayanlar için farklı renk alternatifleri de bulunuyor

3D AVATAR
R590 ile Avatar gibi 3D oyunları oynamak mümkün

OPTİK SÜRÜCÜ
R590, üzerinde DVD yerine bir Blu-ray bulundursa, vazgeçilmez olabilirmiş

BAĞLANTI DESTEĞİ
R590’nın, 2 USB slotu yetersiz olsa da DLNA desteği bunu unutturuyor

TASARIM
-4YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-5YILDIZ-

PERFORMANS
-4YILDIZ-

ARTILAR
Başarılı tasarımı, sistem özellikleri ve performansı, 3D desteği, DLNA ve 3G bağlantılarını desteklemesi.

EKSİLER
Klavye tasarımı başarısız USB slotu yetersiz, 3D gözlüğü ayrıca satın almanız gerekiyor.

SONUÇ
3 boyutlu ürün ailesini dizüstü bilgisayar tarafında R590 ile genişleten LG, cihaz üzerinde yer verdiği teknolojilerle başarılı bir performansın yanında, çok amaçlı kullanım imkanı da sağlamış.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core i7 Q 820 1.73 GHz

Ekran
• 15.6 inç WSXGA HD LED (1600×900)

Ekran Kartı
• Nvidia GeForce GT 230M 1 GB DDR3

Bellek
• 4 GB DDR3

Sabit Disk
• 320 GB

Optik Sürücü
• DVD Super Multi

Bağlantılar
• DLNA
• USB (2 adet)
• HDMI
• eSATA, Ethernet
• VG A, kart okuyucu
• Kamera
• Bluetooth

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Pil
• 6 hücreli

YORUMLAR