reklamı kapat

POPÜLER

LG son çeyrekte her telefondan sadece 1,2 cent kar etti

Akıllı telefon piyasası öyle bir hal almış durumda ki neredeyse her hafta yeni bir cihaz piyasaya sürülüyor ve devamlı olarak yeni firmalar kendi akıllı telefonunu satışa sunuyor. Rekabetin bu denli büyük olması firmaların kar seviyesini önemli ölçüde azaltmış durumda. LG‘nin açıkladığı çeyrek rakamlarındaki telefon başına yaptığı kar da bu durumun en önemli göstergesi.

Açıklanan rakamlara göre 8,1 milyon adet LTE destekli akıllı telefon satışı gerçekleştirerek iyi sayılabilecek bir çeyrek geçiren LG buna rağmen Kore’de çok az sayıda üst seviye cihaz sattı. Amerika’da LG G4‘ün tanıtımı için yüksek ücretler ödeyen şirket şu ana kadar istediğini alamamış gibi görünüyor. Yalnızca 172 bin dolar kar edebilen şirketin telefon başına elde ettiği kar ise yalnızca 1,2 cent. Öte yandan LG G4’ün Amerika’da henüz 2 aydır piyasada yer aldığını düşünürsek önümüzdeki günlerde şirketin toplam karının artması da mümkün.

Ev eğlence sistemleri alanında da LG’nin durumu pek iç açıcı değil. Gelirlerinde yüzde 22,7’lik düşüş yaşayan şirketin son çeyrekteki geliri 3,59 milyar dolara geriledi. Sonuç olarak ikinci çeyrekte satışlarda yüzde 7,6 gerileme yaşayan şirketin kazancı da yüzde 45 oranında azaldı ve toplam 195 milyon dolarlık kayıp yaşandı. Eğer şirketin ev için ürettiği eğlence sistemleri ve diğer cihazlar olmasa kaybının çok daha yüksek olabileceği ifade ediliyor. Şirketin gelecek çeyrekte kar oranını artırmak için ev eğlence sistemlerinin tasarımında değişikliğe gideceği ve fiyatlarda düzenlemeler yapacağı söyleniyor.