reklamı kapat

POPÜLER

LG akıllı telefon pazarında istediğini bulamıyor

Bilindiği üzere LG yalnızca akıllı telefon değil birçok farklı alanda ürünler geliştiriyor. Özellikle televizyon alanında ve diğer ev eşyaları kategorisinde LG’nin adını sıkça duyuyoruz. 2017’nin ikinci çeyrek sonuçlarını açıklayan LG, birçok alanda kendisine yer bulmasına rağmen istediği yükselişi bir türlü yakalayamıyor. Açıklanan rakamlar gösteriyor ki LG’nin yükselişe geçmesinin önündeki en büyük engel akıllı telefonlar. LG, telefon satışlarının az olması nedeniyle bu çeyrekte tahminleri tutturamamışa benziyor.

Belirtilenlere göre LG’nin nisan ve haziran ayları arasında toplamda 664 milyar won yani 574.49 milyon dolar kar elde etti. Oysa ki 18 analistin yaptığı değerlendirmede LG’nin bu çeyrekte 600 milyon dolardan fazla olması bekleniyordu. Dolayısıyla LG, beklentilerin altında bir kar oranına ulaşmış oldu. Öte yandan geçen yılın aynı dönemine göre gelirlerde yüzde 3,9’luk bir artışın olduğu ifade ediliyor.

LG’nin kar oranının bu kadar azalmasında en önemli neden ise akıllı telefonlar. LG G6 ile her ne kadar etkileyici bir çıkış yapmış olsa da akıllı telefon piyasasının söz sahibi olan firmaları arasında LG halen yer alamıyor. Samsung ve Apple’ın kıyasıya rekabetinin yaşandığı piyasada Çinli firmalar da üst sıralarda yer buluyor. Akıllı telefonlar nedeniyle LG’nin son çeyrekte 86.62 milyon dolar kayıp yaşadığı belirtiliyor. Şu sıralar LG G6+’ı piyasaya süren LG’nin önümüzdeki çeyrekte LG’nin nasıl bir tablo çizeceğini zaman gösterecek.