reklamı kapat

POPÜLER

Londra Belediyesi çocukların kirli havaya maruz kalmaması için önemli bir proje başlatıyor

Hava kirliliğinin kritik seviyelerde olduğu günümüzde yerel yönetimlerin konuyla ilgili önemli adımlar attığını görüyoruz.

Hava kirliliğindeki artışın insan hayatına doğrudan etki etmeye başlamasıyla yerel yönetimlerin bu artışın önüne geçmek adına aldığı önlem ve yasaklara şahit olmuştuk. Almanya’nın bazı bölgeleri, Fransa’nın başkenti Paris ve İskandinav ülkelerinde dizel otomobillerle ilgili radikal yasaklar yakın zamanda hayata geçirilecek. Bu sağlıksız koşulların yetişkinler kadar çocuklara zarar verdiğini Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı raporlar doğrultusunda görmek çok da zor değil. Bu konu üzerinden harekete geçen Londra Belediyesi, okulların yakınlarına otomobillerin girişini yasaklayarak hava kirliliğini bölgesel olarak da olsa kontrol altına almak istiyor.

Gündeme getirdiği projeyle ilgi açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Sadiq Khan; “40 veya 50 yıl öncesinde sigaranın kötü bir şey olduğunu biliyorduk ve atalarımız bununla ilgili hiçbir şey yapmadı. Bizler de şu anda hava kalitesinin öldürücü olabileceğini biliyoruz. Eğer geçmişte olduğu gibi bununla ilgili bir şey yapılmazsa bu sizi hasta eder. Aslında kızgınlığımın asıl nedeni de bu. Bilimin ve önümüze gelen kanıtlar bu kadar netken hükümetin bunu görmezden gelmesi düşünülemez.” diyerek 30 ilçede bu yasağı hayata geçirmeyi planladıklarını ifade etti. Geçtiğimiz süreçte yapılan araştırmalarda Londra’da her yıl 9.000 kişinin hava kirliliğinden ötürü hayatını kaybettiği açıklanmıştı.