reklamı kapat

POPÜLER

Resmi açıklama nihayet geldi; Nissan’ın elektrikli SUV projesi hayata geçiyor

Nissan’ın önemli isimlerinden Mamoru Aoki’nin yaptığı açıklamayla birlikte geçtiğimiz yılın önemli konseptlerinden birisi, seri üretime markanın SUV modeli olarak geçecek.

Pek çok otomobil üreticisinin önümüzdeki 2-3 yıllık süre içerisinde ilk elektrikli modellerini çıkarmaya hazırlandığını artık biliyoruz. Özellikle 2020 sonrası için sürekli dike getirilen bu atılımın temel sebeplerinden birisi de tahmin edebileceğiniz üzere yerel yönetimlerin yasakları ve hava kirliliği. Lakin takvimleri biraz geriye sarıp 2010’a döndüğümüzde Nissan‘ın Leaf ile bu hamleyi çok öncesinden gerçekleştiğini görürüz. Satış rakamlarıyla birinciliği kimselere bırakmayan Leaf, 500 kilometrelik menzil değeriyle geçtiğimiz eylül ayında ikinci jenerasyonuna kavuştu. Tüm bu gelişmelere ve dünyanın en çok satan elektrikli otomobili rozetine rağmen Nissan ile ilgili akıllarda belirten önemli bir soru vardı; “Bu kadar popüler olmasına rağmen, Nissan neden bir SUV üretmiyordu?” Uzun bir süredir dile getirilen bu sorunun cevabı nihayet resmi bir açıklama ile sonuca bağlandı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En az 500 kilometre menzil

Yeni jenerasyon Leaf tabanlı olarak geliştirileceğini öğrendiğimiz elektrikli SUV modelinin temel alınacağı projeyi açıklayan isim ise markanın Avrupa sorumlularından Mamoru Aoki oldu. Geçtiğimiz yıl içerisinde tanıtımı gerçekleştirilen IMx‘i işaret eden Aoki; “O proje içi sadece basit bir konsept demek doğru olmaz. Önümüzdeki birkaç yık içerisinde seri üretime geçecek. Projeye bir anlamda Leaf’in SUV versiyonu da diyebiliriz. IMx’te kullandığımız tasarım dili gelecek modellerle ilgili de önemli ipuçları içeriyor.” diyerek Nissan’ın yeni nesil tasarım diliyle ilgili önemli değişimlerin bizleri beklediğini ifade etti. Özellikle iç tasarım detaylarıyla da ciddi ilgi gören bu projenin seri üretime denli bağlı kalınarak aktarılacağını hep birlikte göreceğiz. Sizler de bu projeyle ilgili görüşlerinizi bizlere yorum olarak iletebilirsiniz.