reklamı kapat

POPÜLER

MacBook Pro’da devrimsel yenilikler bekleyenlere kötü haber

Son çeyrek rakamlarına göre MacBook satışları dibe vurmuş durumda. Piyasada olan modellerin teknik bakımdan eskimesi ve yeni MacBook’ların satışa sunulacağı beklentisi, müşterileri yeni bilgisayar satın almak yerine beklemeye itiyor. Ancak yeni ortaya çıkan iddialar doğruysa yeni MacBook Pro‘da olması beklenen birçok özellik başka bahara kalmış olabilir. 

Bir süre önce öne sürülen iddialarda yeni nesil MacBook Pro’ların ekranının hemen alt kısmında dokunmatik bir panel yer alacağı söyleniyordu. Bu panel aracılığıyla birçok uygulamaya hızlıca ulaşabileceğimiz ya da kısayolları kullanabileceğimizi ifade ediliyordu. Ayrıca Touch ID‘nin MacBook Pro’ya entegre edileceği ve böylece parmak izini okutarak bilgisayara giriş yapmanın mümkün olacağı da söylenenler arasındaydı. Söylenenlere bakılırsa yeni MacBook Pro beklendiği gibi devrimsel yeniliklerle gelmeyecek. Bunun yerine MacBook’ta olduğu gibi daha ince bir tasarım, yeni kelebek mekanizmalı klavye ve Force Touch’lı trackpad’i bünyesinde barındıracak.

Büyük bir düşüş yaşayan MacBook’ların bu değişikliklerle toparlanması bir hayli zor görünüyor. Fakat bu söylenenler şimdilik iddia olduğu için Apple’ın nasıl bir MacBook Pro ile karşımıza çıkacağını bekleyip göreceğiz.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“MacBook Pro’da devrimsel yenilikler bekleyenlere kötü haber” için 4 cevap

 1. Hakan dedi ki:

  Force touch ve kelebek mekanizma hikayesini daha kaç nesil duyacağız merak ediyorum.

 2. Atakan Arısoy dedi ki:

  Birileri bunu okuyorsa yazdıklarımı ciddiye alacaksa eğer diyeceğim bir iki bir şey var;
  Bir kere bizim lisede geyiğini yaptığımız; “-abi mesela şu an pentiyum 3 var ama sen inan ki pentiyum 4 piyasaya çıkmayı bekliyor, pentiyum 5 üretiliyor, pentiyum 6 da tasarım aşamasında” geyiğine girmeyeceğim.
  fakat seneler önce aypod çıkmadan önce epılın yaşadıklarını düşünüyorum da epıl bildiğiniz bitmenin eşiğindeydi. zeki bir adamın çok basit ama akıllıca bir hamlesiyle bugün piyasa değerinden bahsederken orta çaplı bir kaç ülkenin GSMH’ının bir kaç katı şeklinde terimlerle anlattığımız bir şeye dönüştü. yani epıl aslında fikir, epıl aslında bir düşünce epıl aslında devrim-di.
  şimdi gelelim neden satışlar saçmalama seviyesinde?
  düzgün yönetilmeyen bir şirketin düzgün yönetilmeyen argesi sayesinde epıl bugun ele ayağa düştü. farkında değil ama daha önce de söylemiştim, motora olacak, nokya olacak.
  arkadaşlar motorola hayrola diye çıktılar yola teknolojide esamesi okunmuyor şimdi.
  demek ki neymiş, o kadar da akıllı değilseniz o epılın başında durmayacak, “ben epılım benim dediğim olur, herkesi satın alırım, adam olun lan” triplerine bürünmeden önce elinde çok sağlam bir ürün olması gerekirmiş.
  merakım şudur;şu ülkenin kısıtlı imkanlarında bile işlemci tasarımcıları, program dizaynırlar, pil ve üretkenlik konusunda ihtisas yapanlar bile saçma da olsa argenin kralını yapabiliyorken neden epıl kafasına göre davranıyor ki?
  en tepedeki adam ya da yönetim kurulu tubitak kafasıyla mı hareket ediyor?
  argedeki çocuklar, tim abi bak sana 4 optikli dokunmatik sistemli hi-led ekran tasarladık diyor da acaba tim hadi lan falan mı diyor?
  herşey bi yana iosda bile JB tweaklerinden faydalanan bunu sistemine entegre eden bunu yaptığı için devrim yaptığını iddia eden bir güruh var.
  bu bitmeye mahkûm bir kafadır.
  ben şu an sadece bekliyorum, acaba bu dükkanın başına bir gün steve jobs gibi biri geçip, agresif bir tavırla yine krallığa kaldığı yerden devam edebilecek, epıl müşterinin sevdiği devrimleri gerçekleştirmeye devam edebilecek mi?
  yoksa oradan buradan araklayıp, “saplayın gitsin, gerek yok nasılsa alıyorlar, amaaan dur şimdi, kickstarter da neymiş boş versene, abi adamlar yapıyordaki adamlar biziz zaten” kafasında çöpçü zihniyete devam mı edecek…

 3. Ay Tolga dedi ki:

  O touch play alanı yıllar evel benim acer 5920 de mevcuttu ve özelleştirilebiliniyordu

 4. Hakan dedi ki:

  Birader güzel yazmışsın. Düşüncelerim seninkinden çok farklı değil hatta neredeyse her dediğine kalıbımı basarım fakat o dediğin ar-ge kısmı öyle bizim tahmin ettiğimizden çok daha öte şeyler vardır (en azından öyle olduğunu umuyorum.) Yani son 2-3 senedir tweaklerden gelen özeliikleri devrimmiş gibi tanıtmalarından ben de şikayetçiyim ama aldıkları patentlerden ve elindeki güçten yola çıkarak çok daha fazlasının olacağını umuyorum.

  Steve Jobs dönemi iPhone için gerçekten parlak ve inovatifti. Ya da piyasada karşısında duracak rakip olmadığı için bize inovatif geliyordu 🙂 Bro hatırlar mısın bilmiyorum ama ilk iPhone’da (2g) App Store yoktu, 3G yoktu, MMS yoktu, Video çekmiyordu! bu kimin gözüne batıyordu o zamanlar? iPhone başlı başına bir devrim olduğu için, 2 parmak zoom yaptığımız, kaydırarak telefon açtığımız için video, 3g, mms kimin umrundaydı? iOS 2,3,4… Böyle böyle ilerledi sistem. Artık 3G bağlantı yapıp app store’dan birkaç uygulama indirebiliyorduk. Copy paste geldi, multitasking geldi. Yani bir telefonda olması gereken özellikler yavaş yavaş giderildi. (kendi çapında yenilikçi sayılabilir ama kesinlikle bir devrim değil.)

  Şimdi bir de rakiplere bakalım, iOS 1-2 zamanlarında Google kendi mobil OS’unu tanıtacağı zaman büyük yankı uyandırmıştı. Çünkü piyasada hala Nokia 5800 gibi Symbian v6 cihazlar vardı. HTC Windows Mobile 6 ile yola devam ediyordu. iOS’un bu agresif çıkışı Google’ın bu büyük Android adımını atmaya zorladı. iOS kullanıcıları o zaman Android ile kıyaslamaya bile giremiyordu çünkü Android iOS karşısında duracak bir sistem bile değildi. Umarız birgün Android de gelişir de rekabet ortamı tüketiciye yarar diyorduk zamanında. Nitekim öyle de oldu iki şirket karşılıklı ataklara başladı. Android cihazlar piyasada çok belirgin bir yere sahip oldu. Belli başlı özelliklerle çıkmaya başladı. Samsung ve HTC üretici olarak cihazlara güzel özellikler ve sensörler ekleyerek piyasaya sundu. Şimdiki cihazlara bakıyorum, Note 5’ler, s7’ler, g5’ler, HTC10’lar… Amoled ekranlar, sensörler, kamera lensleri, yeni ekran teknolojileri havada uçuyor… LG G5 modüler cihaz çıkartıyor kapı gibi. Peki Apple?

  Çok uzattın sadete gel dediğini duyar gibiyim. Toparlayacak olursam, Bizim zamanında yenilikçi inovatif dediğimiz Apple, o günün zamanında tabiri caizse meydanı boş bulduğu için at koşturabiliyordu. Bugün ise bunca yenilikçi fikir ve teknoloji arasında geride kalmamak için ayak uydurmak zo-run-da-dır. Bunu da sahip oldukları, güneş enerjisi piliyle mi, kablosuz şarjla mı yoksa katlanır iphone’la mı yaparlar bilinmez. Ama mevcut ekranı kaldırıp amoled ekran koymayla, kulaklık girişini kaldırmakla olmaz bu işler. Bekleyip göreceğiz bakalım. Bu düşüş ne kadar devam edecek, ellerindeki kartları ne zaman açacaklar göreceğiz 🙂

  Senin yazına teşekkür etmek için girmiştim, içimi de dökmüş oldum 🙂