reklamı kapat

POPÜLER

Apple’a bir darbe de Çin’den

Son çeyrekte gelirlerinde düşüş yaşayan Apple için Çin’de de işler iyi gitmiyor. Çin’e açıldığında büyük ilgiyle karşılaşan ve gelirlerini katlayan Apple, piyasadaki uygun fiyatlı cihazlarla rekabet etmekte güçlük çekiyor. Ortaya çıkan rakamlar, Çinli akıllı telefon piyasasında Apple’ın düşüş yaşadığını gösteriyor. 

Açıklanan rakamlara bakılırsa Apple’ın sevkiyatları geçen yıl 9,7 milyon seviyesindeyken bu yılın aynı döneminde 7,3 milyona düşmüş durumda. Buna karşın Oppo ve Vivo’nun satışlarını gözle görülür bir biçimde arttırmış olması dikkat çekiyor. Xiaomi‘nin ise hem satış rakamları bazında, hem de pazar payında büyük bir gerileme yaşamış olması ilginç bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Çin akıllı telefon piyasasında yaşanan bu değişimler neticesinde geçtiğimiz yıl 3. sırada olan Apple, bu çeyrekte ancak 5. sırada kendisine yer bulabiliyor. iPhone 7’nin çıkışıyla birlikte piyasada yeni bir hareketliliğin başlaması ve Apple’ın yeniden yükselişe geçmesi bekleniyor. Bu yükselişin neler getireceğini öğrenmemiz için önümüzdeki çeyreğin sonuçlarını görmemiz gerekiyor.

cinnn

YORUMLAR