reklamı kapat

POPÜLER

MacBook Pro’nun Touchbar’ını ele geçirmeyi başardılar

Apple her ne kadar kısmi olarak da olsa açılmaya ve 3. parti yazılımlara daha fazla destek vermeye başlasa da halen özünde kapalı bir kutu olmaya devam ediyor. Özellikle işletim sisteminin ana yapısını değiştirmek isteyen uygulama ve yazılımlara kesinlikle izin vermiyor. Ancak bir hacker, MacBook Pro’nun touchbar’ını hack’leyerek istediği yazıyı yazmayı başardı.

Bilindiği üzere normalde yeni nesil MacBook Pro‘nun dokunmnatik panelinde eski modellerden alıştığımız üzere fonksiyon tuşları yer alıyor. Ancak herhangi bir uygulama açıldığında o uygulama için özelleştirilmiş menüler karşımıza çıkıyor. Uygulamalardan çıkıldığında ise MacBook Pro’nun alışkın olduğumuz menü tuşları yeniden karşımıza çıkıyor. Temelde bu iki farklı menünün dışında dokunmatik panele herhangi bir müdahalede bulunmak mümkün olmuyor. Ancak iki hacker bu panele izinsiz şekilde giriş yaparak istediği yazıyı yazdı.

Samuel Groß ve Niklas Baumstark’ın gerçekleştirdiği bu hack işlemi sizi endişelendirmesin. Zira Pwn2Own isimli etkinlik kapsamında düzenlenen etkinlikte gerçekleştirilen hack işlemleri zarardan ziyade yarar sağlıyor. Bulunan açıklar detaylı şekilde anlatılarak açığın kapatılması sağlanıyor ve hackerlar da bundan binlerce dolar para kazanıyor. İkilinin bu hack işleminin neticesinde 28 bin dolar kazandığı belirtiliyor. Etkinlikte Safari üzerinden macOS’un kök dizinine erişen ekibin ise 35 bin dolar elde ettiği ifade ediliyor. Beyaz şapkalı hacker’ların bulduğu açıkların Apple tarafından en kısa sürede giderileceği söyleniyor.

İLGİLİ HABERLER