reklamı kapat

POPÜLER

Güne mis gibi kokularla uyandıran “aromatik alarm”

19 Mart 2017

Kimi zaman sabahları erkenden uyanmak ve rahat yatağı bırakıp işe hazırlanmak insana zor geliyor. Ancak güzel bir kahvaltının veya mis gibi bir kahvenin kokusu bizleri yataktan çıkmaya motive edebiliyor. The Mojo isimli alarm da bu fikirden yola çıkarak erken uyanmayı kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Komal Rathi tarafından tasarlanan bu sistem aromatik alarm olarak tanımlanıyor. Uyanmak için sesin yeterli olmadığı görüşünden yola çıkan Mojo alarmdan yayılan kokular sayesinde güne daha zinde bir şekilde başlatmayı ve uyanma sürecini daha keyifli hale getirmeyi amaçlıyor. Dışarıdan bakıldığında oldukça ufak bir görünüme sahip olan bu alarm çaldığı anda etrafa kullanıcının daha önceden seçtiği kokuları yaymaya başlıyor. Böylece güne isterseniz mis gibi çiçek kokularıyla veya sıcak bir kahve aromasıyla başlamak mümkün oluyor. Tahmin edilebileceği üzere Mojo aynı zamanda bir saat olarak da kullanılabiliyor. Mojo’nun tasarımının üst kısmı tercih edilen kokunun yayılmasına, altı ise saat bölümüne ayrılmış durumda. Geniş ekran saatin yanı sıra tarihi ve günü de gösteriyor. Kullanıcılarına “günaydın” mesajı veriyor.

Elbette kokular herkesi uyandırma konusunda yeterli olmayabilir. Yine de güne mis gibi kokularla başlama fikri normal bir şekilde uyanmaktan çok daha cazip görünüyor.