reklamı kapat

POPÜLER

Alarm ertelemeye son veren akıllı çalar saat [Video]

5 dakika daha uyuyabilmek için defalarca alarmı erteleyebiliyoruz. O an için müthiş bir seçenek gibi görünen bu durum, daha sonrasında pişmanlıkları beraberinde getiriyor. Ertelemeler alışkanlık haline geldiğinde uyku düzeninde bozulmalar yaşanabiliyor ve kişi kendini daha yorgun hissediyor. Ayrıca ertelemeler sonucunda işe veya okula geç kalmak da cabası. Geliştirilen akıllı alarm saati Kello, ertelemelerin önüne bir sınır çizerek uyku düzenini sağlamayı hedefliyor.

Yatağın yanı başında kullanılan cihaz, uyku zamanı geldiğini ekran üzerinde yıldızları göstererek hatırlatıyor. Uyku süreci başlayana kadar uyumaya yardımcı bazı müzikler çalan Kello, uyku başladıktan sonra müziğin sesini yavaş yavaş azaltıyor kısıyor. Sabah olduğunda Spotify, Deezer vb. bir online müzik servisinden seçilmiş olan şarkıyı çalan saat, daha önce kullanıcının haftalık olarak tanımladığı erteleme hakkını sunuyor. Haftalık haklar bittiğinde artık ertelemeye izin verilmiyor ve müzik sesi artırılarak veya gerektiğinde ışıklar açılarak kişi uyandırılıyor. Bu sayede uyku alışkanlığı bozulmamış oluyor. Jet lag gibi durumların yaşanmaması için uçuş saati cihazın telefondaki uygulamasına giriliyor ve buna uygun olarak bir uyku planı hazırlanıyor. Eğer kısa süreli uykuyla dinç şekilde uyanmak isteniyorsa buna uygun bir mod da bulunuyor. IFTTT özelliği de sunan cihaz, sabah kalktığınızda kahvenizin hazır olmasını sağlayabiliyor veya klimayı istenen dereceye getiriyor. Akıllı telefon uygulamasından ayarlar yapılsa bile telefona ihtiyaç duymadan cihaz tek başına çalışabiliyor. Ayrıca cihazın arka kısmında yer alan USB girişinden telefon, tablet vb. cihazların şarj edilebildiğini de belirtelim.

Kickstarter’da 50 bin dolar destek beklerken 250 binin üzerinde bağış toplamayı başaran projenin başarıya ulaşmasına 15 gün kalmış durumda. Cihazı satın alabilmek için en az 109 dolar destek vermek gerekiyor. Projenin başarıyla sonuçlanması halinde cihazların 2017’nin mart ayında kullanıcılarla buluşacağı ifade ediliyor.