reklamı kapat

POPÜLER

macOS Ventura

macOS Ventura ile iPhone’lar Mac’ler için web kamerası olabiliyor

WWDC22 etkinliği kapsamında tanıtılan macOS Ventura işletim sistemi güzel bir iPhone odaklı kamera imkânı ile geliyor.

Mac’lere özel macOS Ventura işletim sistemi ile iPhone’lar Mac’ler için web kamerası olabiliyor. Apple’ın bu “Süreklilik Kamerası” adı altında getirdiği özellik hakkında aktardıkları şunlar: “Süreklilik Kamerası şimdi Mac müşterilerinin iPhone’larını web kamerası olarak kullanmalarını sağlıyor ve daha önce hiçbir web kamerasında mümkün olmayan yeni beceriler sunuyor. Süreklilik özelliğinin gücü sayesinde Mac, yakınındaki iPhone’un kamerasını aygıtı uyandırmaya veya seçmeye gerek kalmadan otomatik olarak tanıyıp kullanabiliyor. Hatta daha fazla esneklik için iPhone kablosuz olarak da Mac’e bağlanabiliyor. Ana Sahne, Portre modu ve kullanıcının yüzünü mükemmel biçimde aydınlatırken arka planın parlaklığını azaltan yeni Stüdyo Işığı efektinin de dahil olduğu yenilikçi özellikler, Süreklilik Kamerası ile birlikte tüm Mac bilgisayarlara geliyor.

Süreklilik Kamerası ayrıca iPhone’un Ultra Geniş kamerasına bağlanarak Desk View özelliğini etkinleştirebiliyor. Kullanıcının yüzünü ve çalışma masasının kuş bakışı görünümünü aynı anda gösteren Desk View, Kendin yap (DIY) videoları çekmek, yaptığınız çizimleri FaceTime’da göstermek ve çok daha fazlası için mükemmel bir özellik.”

“Desk View, iPhone’daki Ultra Geniş kameradan yararlanarak aynı anda hem kullanıcının yüzünü hem de çalışma masasının kuş bakışı görünümünü gösteriyor.” diyen Apple, iPhone XR ve üstü cihazlarda çalışan süreç için özel bağlantı aparatlarının da yolda olduğunu aktarıyor.

macOS Ventura işletim sistemi için Apple genel olaraksa şu özet açıklamayı yapıyor: “Dünyanın en gelişmiş masaüstü işletim sisteminin en yeni sürümü olan macOS Ventura, Mac deneyimini yepyeni bir düzeye çıkarıyor. Stage Manager özelliği, Mac kullanıcılarına uygulamalar ve pencereler arasında kolayca geçiş yaparak önlerindeki işe odaklanmaları için yepyeni bir yol sunuyor. Süreklilik Kamerası, iPhone’u Mac’in web kamerası olarak kullanarak daha önce mümkün olmayan şeyleri başarıyor.

FaceTime’a gelen Handoff özelliğiyle de kullanıcılar iPhone veya iPad’lerinde başlattıkları bir FaceTime görüşmesini Mac’lerine kolayca aktarabiliyor. Mail’e ve Mesajlar’a uygulamaları daha da iyileştiren muhteşem yeni özellikler eklenirken Mac’te dünyanın en hızlı tarayıcısı olan Safari, geçiş anahtarı özelliğiyle parolasız bir geleceğe öncülük ediyor. Üstelik Apple çipin gücünün ve popülerliğinin yanı sıra Metal 3’teki yeni geliştirici araçları, Mac’te her zamankinden de iyi bir oyun deneyimi sunuyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“macOS Ventura, Mac deneyimini daha da iyileştiren güçlü özelliklere ve yeni inovasyonlara sahip. Stage Manager gibi yeni araçlarla uygulamalar ve pencereler arasında geçiş yapmak ve işinize odaklanmak hiç olmadığı kadar kolay ve hızlı hale geliyor. Süreklilik Kamerası ise Mac’e Desk View, Stüdyo Işığı ve daha birçok yeni video konferans özelliği getiriyor.” diyen Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mesajlar’daki pratik yeni özellikler, Mail’deki gelişmiş arama teknolojileri ve Spotlight’ın yenilenen tasarımıyla Ventura birçok yenilik sunarak müşterilerin Mac’lerini kullanım biçimlerini zenginleştiriyor.”

Apple’ın açıklamasına göre işletim sistemini alacak Mac modelleri tam olarak şunlar olacak:

  • -iMac 2017 ve daha yeni modeller
  • -Mac Pro 2019 ve daha yeni modeller
  • -iMac Pro 2017
  • -Mac mini 2018 ve daha yeni modeller
  • -MacBook Air 2018 ve daha yeni modeller
  • -MacBook 2017 ve daha yeni modeller
  • -MacBook Pro 2017 ve daha yeni modeller

macOS Ventura imkanı yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle