reklamı kapat

POPÜLER

Mafia III incelemesi

mafia-3-ek-3

OYSA HER ŞEY NE GÜZEL BAŞLAMIŞTI

İşin en kötüsü de ne biliyor musunuz? Oyun gerçekten de mükemmel başlıyor. Açılış sahnesi ve ilk birkaç saat o kadar iyi ki, neredeyse yılın oyunu ile karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsunuz. Belgesel tadındaki işleyiş, ara sahnelerin kullanım şekli, diyalogların kusursuzluğu derken oyun elinizden tutuyor ve stratosferin ötesine yolculuğa çıkarıyor. Ancak ne zaman ki intikam hikayesi başlıyor ve Lincoln bölge bölge ele geçirme gayretine düşüyor, işte o anda paraşütsüz bir şekilde yere çakılıyorsunuz.

Hani standart; “Kızımı kaçırdınız ve ben de şimdi hepinizi öldüreceğim” hikayeli klişe Amerikan filmleri vardır ya, heh işte oyun o minvalde sulara sürükleniyor. John Wick’in köpeğinden kaynaklı beslediği intikam ateşi kadar bile orijinal olamıyor. Olması gerekli mi? Açıkçası pek çok oyun için değil, keyifli bir oynanışla yırtabilirsiniz. Ama diyoruz ya işte, isim Mafia olunca beklentiler de bunların çok daha ötesinde oluyor.
DON EZIO AUDITORE

Hadi diyelim hikayede çuvalladınız, oynanışta toparlayabiliyor musunuz? Maalesef o da yok. Oyunun görev sistemi adeta oyuncuyla dalga geçiyor. Şehirde farklı bölgelere yayılmış mafya grupları bulunmakta ve göreviniz, her bölgeyi ele geçirerek liderlerini indirmek. Pek çok yerde bu benzetme yapıldı ancak biz de yapmadan edemeyeceğiz; ne kadar da Assassin’s Creed bir Mafia! Assassin’s Creed II’nin size ve ailenize yamuk yapmış isimleri tek tek indirmeye yönelik oyun sisteminden hiçbir farkı yok bunun. Ancak orada sonuca ne kadar farklı değişkenlerle gidiyorduk hatırlıyor musunuz? Yeri geliyor sessizce takip ediyor, yeri geliyor kıyafet değiştiriyor ve yeri geliyor koca binaya baskın düzenliyorduk. Mafia III bunu bile yapamıyor. AC’nin ikinci oyunla birlikte hatalarından arındırılmış sistemini değil, ilk oyundaki ham ve basiretsiz ilerleyişini motto belliyor. X kişisini öldürecek misiniz? Önce X’e ait olan yerlere git, zarar ver, X’in canına tak etsin ve ortaya çıksın. Sonunda da X’i öldür. Sırada Y var, lütfen aynı işlemi tekrar ediniz. Liderlere yönelik olan görevler gerçekten keyifli ancak öncesinde yaptığınız yan görev tadındaki aşamalar o kadar sıkıcı ve o kadar fazla tekrarlanıyor ki ekran başında havale geçiyorsunuz. 20 saatten fazla süren oyunda keyif verebilen 3-4 saat için 15 saate yakın bir süre sıkılmayı göze almanız gerekiyor.