reklamı kapat

POPÜLER

Magic Leap’in “gerçek” ötesi videosunda R2D2 ve 3-CPO salonunuza geliyor

Şimdiye kadar “gerçek” bir ürün veya içerik çıkarmış değiller ancak sanal/artırılmış gerçeklik demo videoları arasında Magic Leap’in yeri ayrı. Niçin? Çünkü içinde Star Wars var. Firmanın ILMxLAB ortaklığıyla geliştirmeye devam ettiği teknolojisi için yayınladığı yeni video, işlerin gerçekliğe biraz daha yaklaştığını gösteriyor.

Geçtiğimiz dönemlerde Industrial Light & Magic (ILM), Skywalker Sound ve Lucasfilm bir araya gelerek ILMxLAB adında bir oluşum kurmuşlardı. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik üzerine çalışmalar yapan oluşum bu anlamda sessiz ve derinden gelen Magic Leap ile ortak çalışıyor. Lucasfilm deyince akıllara doğrudan Star Wars geliyor. İkilinin üzerinde çalıştığı teknolojinin meyveleri de doğal olarak bol bol Star Wars sahnesi veya karakteri içeriyor. Tıpkı yeni video gibi.

Ancak bu kez işler farklı. Yayınlanan yeni video, üzerinde oynanmış bir tanıtım videosu değil, gerçek hayat görüntüleri içeriyor. Videoda, R2D2 ve 3-CPO salonumuzun ortasında Han Solo’nun Jabba’ya olan borcunu tartışıyorlar. Bu sırada oradan oraya uçup kaçan Millennium Falcon’ların, TIE fighter’ların, Stormtrooper’ların da haddi hesabı yok. Evet, bizi gerçekten çok tuhaf bir gelecek bekliyor.

Wired‘ın belirttiği üzere droidleri herhangi biri canlandırmıyor, bilgisayar tarafından oluşturulan “fantazma” görüntüler hayat veriyor. Bu şekilde oluşturulan karakterlerin insanlarla iletişime geçebileceği de belirtiliyor. Tıpkı HoloLens teknolojisinde olduğu gibi. Her ikisinin de gelmesine epey var ancak geldikleri zaman hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.