reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft’un iddialı oyunları Steam’e geliyor

Windows 10 ile beraber cihazlar arası geçişi hiç olmadığı kadar kolaylaştıran Microsoft, söz konusu oyunlar olunca Windows Store‘u istediği kadar etkili kullanamıyor. PC tarafında Steam gibi güçlü bir rakip varken, oyunları Windows Store’a özel çıkarma inadı kırılacak gibi.

Steam kolay kolay göz ardı edilebilecek bir rakip değil. PC alanında sarsılmaz bir liderliğe sahip olan platform, Microsoft’un yeni sistemine de köstek oluyor. Windows 10 ve Xbox One’a özel çıkan oyunları Windows Store üzerinden satan Microsoft satışlardan pek de memnun olmamış olacak ki oyunları Steam’e getirmeyi planlıyor. Bu noktada daha ziyade Microsoft’un öne çıkardığı AAA yapımları kastediyoruz.

Phill Spencer’ın E3 2016’da Giant Bomb ile yaptığı röportaj, yakında bu oyunları Valve’in çevrim içi kütüphanesinde görebileceğimizi işaret ediyor. Oyunları Steam’de satışa sunabileceklerini belirten Spencer, Gabe Newell ile konuştuğunu ve Valve ile Microsoft’un rekabette olduğu noktalar olduğu gibi beraber çalışabileceği alanların da olduğunu ekledi.

Ayrıca Microsoft’un E3 2016 sunumunda oyunları Xbox One’ın yanı sıra Windows 10’a da getirdiği ve adeta “Xbox One almanıza gerek yok, Windows 10’da da oynayabilirsiniz” fikrini vurguladığını da hatırlatalım. Belli ki Microsoft PC tarafına daha çok güveniyor ki Xbox One satışlarının rakibinin ne kadar gerisinde olduğunu düşünecek olursak bu çok da şaşırtıcı bir durum değil. Haliyle söz konusu PC oyunculuğu olunca Microsoft’un Steam’i göz ardı etmesi çok da mantıklı görünmüyor. Ancak Windows Store’un da geliştirilmeye ihtiyacı var. Microsoft’un gelecekteki kararı nasıl olur bilinmez ancak Uplay ve Steam benzeri bir ilişki ortaya çıkabilir.