reklamı kapat

POPÜLER

Pagani Huayra Epitome

“Manuel” Pagani Huayra Epitome görücüye çıkarıldı

Pagani Huayra Epitome görücüye çıkarıldı. Sadece bir adet üretilen hiper otomobil, “manuel vites” olmasıyla fark yaratıyor.

Bugün karşımızda manuel şanzımanla donatılan ilk Huayra yer alıyor. Efsane Huayra’nın etkileyici tasarımı çizgisini koruyan Pagani Huayra Epitome, Xtrac’ın yedi vitesli manuel sistemi üzerine kuruluyor ve bu altyapı ile çok büyük bir sürüş keyfi vadediyor. Daha iyi tork aktarımı için üç diskli debriyaj, elektronik olarak yönetilen diferansiyel ve daha fazla motor tepkisi sağlayan mafsal sistemiyle geldiği açıklanan sistemi yönetmek için, aracın içinde gerçekten harika görünen bir “açık yapılı” vites topuzuna yer veriliyor. Bu şanzıman sistemi çift turbo ile desteklenen 6.0 litrelik AMG’den gelen bir V12 motora bağlanıyor. Araç bu motor ile tam 852 beygir güç ve 1.100 Nm tork üretiyor. 350 km/s hıza çıkabilen Huayra Epitome, mavi renkteki karbon fiber gövdesiyle çok şık görünüyor. Epitome ayrıca bozuk yollarda ekstra konfor sunan “süper yumuşak” sürüş moduna sahip aktif süspansiyon sistemi ile donatılmış durumda. Pagani’nin Grandi Complicazioni bölümü ile bir müşteri ortaklığında doğan araç, “Goodwood Hız Festivali” kapsamında canlı olarak görülebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce Pagani Zonda’nın 25. yıldönümü için hazırlanan “Alisea” konsepti dikkat çekmişti. Burada görebileceğiniz model, İtalya merkezli Istituto Europeo di Design (IED) öğrencileri ve şirket tasarımcılarının katkısıyla hayat bulmuştu. Araç Zonda’nın ve genel olarak markanın tasarım geleceğine bir gönderme yapıyor ve çok temiz ya da başka bir deyişle pürüzsüz bir aerodinamik çizgiyi benimsiyor. Sürücüyü ön kısma konumlandıran ve bazı açılarda yeni nesil savaş uçaklarını akla getiren araç, önce yapılan çizimler üzerinden dijital dünyada hayat bulmuş, daha sonra ise 1:1 versiyon da üretilmiş.

4.520 mm uzunlukta 2.795 mm dingil mesafesine sahip olduğu açıklanan Alisea, kağıt üzerinde AMG’den gelen bir V12 motoru merkeze alıyor. Arkasında markanın ikonik dörtlü egzoz çıkışına yer verilen, yanlarda ise fütüristik çizgide LED stopların kullanıldığı hiper konsept, etkileyici görünen jantlar üzerinde oturuyor. İki kişilik tasarlanan ve içinde retro ile modern detaylar (Özellikle vites çok etkileyici) bir araya getirilen konsept, son dönemde karşımıza çıkan en iddialı örneklerden birisi olmuş durumda.

Pagani Huayra Epitome yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER