reklamı kapat

POPÜLER

McLaren MP4-X F1
McLaren MP4-X F1
McLaren MP4-X F1
McLaren MP4-X F1
McLaren MP4-X F1
McLaren MP4-X
McLaren MP4-X

McLaren geleceğin F1 aracını gösterdi [Video]

04 Aralık 2015

Mclaren, geleceğin F1 aracını şimdiden gözler önüne serdi. Formula 1 araçlarının geleceğine yönelik vizyonunu konsept MP4-X aracıyla görücüye çıkaran McLaren, yeni F1 aracıyla güvenliğe ve teknolojiye odaklanıyor.

Konsept F1 aracında savaş jetlerinde kullanılan bir kokpit camı yer alıyor. Bu cam üzerinde kullanılan bildirim sistemi ve lastiklere entegre edilen sensörler, sürücülere meydana gelen patlaklar hakkında bilgilendirmede bulunabiliyor. Gelecekten fırlamış gibi görünen McLaren MP4-X, McLaren’ın belirttiğine göre geliştirilme çalışmaları devam ediyor. McLaren, gelecekte beyinle kontrol edilebilen sürüş sisteminin hayata geçebileceğinden bahsediyor. Sürücünün beynindeki elektrik sinyallerinin izlenebileceğini ve el hareketiyle birlikte otomobillerin kullanabileceğini söyleyen McLaren, görsel hareket kontrol sistemi veya holografik kontrol panelleriyle bu sistemin hayata geçebileceği inancında. McLaren, bu tarz çalışmaların henüz çok erken aşamalarda olduğunu, bu sistemin gelecekte kullanılma ihtimalinin olduğunu belirtiyor.

McLaren MP4-X’e geri dönecek olursak araçtaki kubbe şeklinde tasarlanan kokpit cam göze çarpıyor. MP4-X’teki kokpit fotokromik, hidrofobik ve yüksek darbelere dayanıklı bir malzemeyle kaplı. McLaren, bu kokpit cam için Honda F1 takımından Jensen Button‘ın görüşlerinden de faydalanmış. F1 araçlarında kokpitteki sürücüleri koruyacak bir koruma kalkanı olmasının gerektiğini belirten McLaren pilotu Jensen Button, son birkaç yılda meydana gelen kazaların bunu gösterdiğini dile getirdi. Button, kokpit camın hayata geçebileceğini ancak bu konunun biraz zaman alabileceğini söyledi. En iyisi biz lafı daha fazla uzatmayalım ve konsept McLaren MP4-X’in fotoğraflarıyla sizi baş başa bırakalım.

VİDEO

YORUMLAR