reklamı kapat

POPÜLER

McLaren Artura

McLaren yeni otomobilinin ismini açıkladı; işte önemli detaylar

McLaren ailesinin uzun süredir devam ettiği sekiz silindirli motor dinamiklerini V6’ya dönüştüreceği yeni modelin ismi de resmiyet kazandı.

McLaren, 2021’in ilk yarısında satışa çıkması planlanan yeni nesil modeliyle ilgili beklenen duyuruyu gerçekleştirdi. Halihazırda geliştirme süreci devam eden araçla ilgili bugün resmi kaynaklardan yapılan açıklamada, isim olarak ‘Artura’ belirlendiğine yer veriliyor. Tamamen Hybrid dinamikler üzerine kurulacak olan Artura, McLaren’in sekiz silindirli motor mühendisliğinin de yerini alacak bir üniteye sahip olacak. Halihazırda sunulanlara göre performansın yanında hafiflik avantajlarıyla fark yaratacak olan altı silindirli motorun kullanılacak elektrik motoru ve çift turbo desteğiyle kendinden büyük hacimli üniteleri aratmayaca bir eğride seyretmesi bekleniyor. Elbette bu atılan hamle emisyon kuralları için de markanın elini güçlendirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

McLaren Artura yeni platform mimarisiyle yola inecek

Araçla ilgili ilk açıklamalar marka CEO’su Mike Flewitt’ten geldi. Artura ile yeni bir platforma işaret eden Flewitt; “Artura ile birlikte asfalta indirilecek her bir unsur tamamen yeni olacak. Bunu mimariden başlayıp aracın genel parçaları için söyleyebiliriz. Elektrifikasyon sürecinde elde ettiğimiz tecrübeleri süper otomobil sınıfına taşımak için de önemli bir sınav olacak. Artura elektrifikasyon için optimize edilen ve tasarlanan tamamen yeni platform mimarisi üzerine inşa edilecek ilk otomobil olacak.” ifadelerine yer verdi. Şimdilik rakamsal verileri konusunda net bir detay paylaşılmayan modelin 600 beygirin üzerinde güce sahip olması bekleniyor. Buradaki merak edilen nokta ise saf elektrik menzili üzerine kurulu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR