reklamı kapat

POPÜLER

mediatek

MediaTek’in yeni işlemcisi çift kamerayı orta segmente getiriyor

Akıllı telefonların kameraları her yıl hızla gelişiyor. Çift kamera teknolojisi çok yeni bir teknoloji sayılmasa da iPhone 7 Plus’ın çift kamerayla gelmiş olması sektörün bir anda bu alana ilgi duymasına neden oldu. Qualcomm geçen yılın sonlarında tanıttığı orta segment işlemcilerde çift kamera desteği getirerek bu özelliğin yaygınlaşacağının sinyallerini zaten vermişti. Şimdi ise MediaTek’in yeni işlemcisi çift kamerayı daha da yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Dördü 2,5 GHz hızında diğer dördü ise 2,3 GHz hızında çalışan 8 adet Cortex A-53 işlemcinin bulunduğu yeni Helio P25, LPDDR4 RAM desteği sunuyor ve performanstan ziyade verimlilik ve uzun kullanım süresi sunma amacı güden telefonlarda kullanılması amaçlanıyor. Mali T-880 MP2 grafik işlemcisinin bulunduğu işlemcinin grafik işlemci frekansının ise 900 MHz olduğu belirtiliyor.

Helio P25’in en önemli özelliği ise yazının başında da belirttiğimiz üzere çift kamera desteği. 13 megapiksel çözünürlüğünde iki adet sensöre destek verebilen işlemci, 12 bit çift Imagiq görüntü sinyali işlemcisi sayesinde derinlik efekti uygulayabiliyor ve ayrıca yüksek performanslı otomatik pozlama özelliği sunuyor.

Mediatek Helio P25’ten güç alan telefonların bulunduğumuz çeyrek içerisinde kullanıcılarla buluşmaya başlayacağı ifade ediliyor. Bu da önümüzdeki haftalarda düzenlenecek MWC 2017’de söz konusu işlemciye sahip telefonlar göreceğimiz anlamına geliyor.