reklamı kapat

POPÜLER

Meme kanserinde erken teşhis için önemli adım: 3D yazıcıyla üretilmiş biyopsi robotu [Video]

Hollanda’da geliştirilen ve dünyanın en küçük biyopsi robotu özelliğini taşıyan proje taramaların yapıldığı cihaz içerisinde en doğru şekilde biyopsi yapılmasına olanak sağlayacak.

Özellikle tıp ve sağlık alanına getireceği devrimsel çözümlerle gelecekte büyük öneme sahip olmasını beklenen üç boyutlu yazıcılar, sahip oldukları potansiyelleri, içerisinde olduğumuz zaman diliminde dahi çok net bir şekilde orataya koyuyor. Başta uzuvlarını kaybeden ve organ nakli bekleyen kişilere umut olan bu yapı kanser türlerinin tedavi ve tanı süreçlerine de doğrudan katkı sağlayor. Bunun en güzel örneklerinden birisini Twente Üniversitesi‘nde görev yapan mühendislerin üç boyutlu yazıcı vasıtasıyla geliştirdiği biyopsi robotuyla görebiliyoruz. Ülkemizde ve dünyada en sık görülen kanser türlerinden birisi olan meme kanserinde hayati önem arz eden safhalardan olan erken teşhis için yeni bir umut olan robot, MRI cihazı içerisinde çalışabiliyor.


The Stormram 4” adıyla karşımıza çıkan ve tamamı üç boyutlu yazıcıdan plastik materyal kullanılarak üretilen robot, analiz sırasında anormal dokunun gerçek zamanlı görüntülenerek en doğru biyopsinin yapılmasına olanak sağlıyor. Genel anlamda kompakt bir yapıya sahip olan robot beş metre uzunluğundaki çubuğu sayesinde MRI cihazının dışından elektronik olarak kontrol edilebiliyor. Yapılan ön testlerde milimetrelik müdahalelerde bulunabildiği görülen robotun insanların yapması imkansız olarak görülen müdahaleleri yapabildiği de gözlemlenmiş. Uzman radyolog Ziekenhuis Groep‘un da içerisinde olduğu geliştirme ve test sürecinin ardından meme kanserinin erken ve en doğru teşhisi için ciddi mesafe kaydedilmesi bekleniyor.

VİDEO