reklamı kapat

POPÜLER

tricorder

Kalp rahatsızlığı ve kansere dakikalar içinde teşhis koyabilen “tricorder” geliştirildi

Glasgow Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, avuç içine sığabilen portatif bir “tricorder” geliştirerek erken teşhis gerektiren hastalıklar için olumlu bir adım attı.

Advertisement

Tıp dünyasında önemli bir adım daha atıldı. İskoçya’daki Glasgow Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacıların geliştirdiği portatif tricorder cihazı sayesinde çeşitli hastalıklara daha erken tanı konulabilecek. Ünlü bilim-kurgu serisi Star Trek’ten ilham alınarak geliştirilen cihaz, tıp alanına yeni bir soluk getirmeyi amaçlıyor. Henüz bilmeyenler için Star Trek’teki tricorder, çevreyi tanımlamaya ve çevre hakkında kullanıcısını bilgilendirmeye yarayan bir cihazdı. Araştırmacıların geliştirdiği tricorder da tıpkı bilim-kurgu evrenindeki bilinmesi zor verileri toplayarak doktorları hastaları konusunda daha bilgili bir hale getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cihazın sensörleri farklı bölüme ayrılıyor

Geliştirilen cihaz hakkında edinilen bilgiler ise şöyle: Cihazın çekirdeğinde yarı iletken metal oksit bir (CMOS) çip bulunuyor. Bu tarz çiplerin daha çok kameralara konduğu bilinse de bu çipler aslında görüntü verebilen çoğu sensör için tercih edilebiliyor. Dört farklı reaksiyon bölümlerine ayrılmış sensörün her bir bölümü insan sıvısındaki farklı metabolit ve biyomarker molekülleri hakkında bilgi veriyor. Bu sayede doktorlar elde ettikleri veriler sayesinde hastalarına rahatlıkla teşhis koyabiliyor. Çalışmanın başındaki isim Samadhan Patil, cihazın performansından oldukça memnun olduğunu belirtiyor. Cihazın başka güzel bir özelliğiyse 3.4 x 3.6 mm ölçülerinde olarak avuç içine kolayca sığabilmesi. Gelinen noktanın oldukça heyecan verici olduğunu söyleyen araştırmacılar, sağlık teknolojisi adına bu tarz cihazları geliştirmeye devam edeceklerinin de altını çiziyor.

İlginizi çekebilir

Google, yeni teknolojisiyle kanser tespitinde çığır açıyor