reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk formik asitten güç alan otobüsü

Araçlar için alternatif enerji arayışları tüm hızıyla sürüyor. Otomobiller şu sıralar elektriğe yöneliyor olsa da araştırmacılar farklı kaynaklardan beslenen araçlar da geliştirmek istiyor. Gelişim aşaması devam eden bu otobüs, formik asitten güç alan ilk araç olarak karşımıza çıkıyor. 

Advertisement

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi bünyesinde bulunan ve kendisini Team FAST olarak adlandıran ekip, heyecan verici bir buluşa imza atmış durumda. Dünyada bir ilk olan bu otobüs, normal elektrikli araçlara göre çok daha verimli şekilde çalışıyor ve çok düşük bir maliyet gerektiriyor. Otobüsün çalışması için formik asit elektriğe dönüştürülüyor. Asitin maliyetinin elektriğe göre daha az olması da bu otobüsü diğerlerinden farklı kılıyor.

Formik asit bir diğer adıyla karınca asiti olarak biliniyor. İlk olarak karıncalarda görülen ve daha sonrasında buradan alınarak kullanımına başlanan asit;  yenilenebilir yapısı, doğada kolayca bulunabilmesi ve çevreye herhangi bir zarar vermemesiyle sıkça tercih ediliyor. Ayrıca yalnızca doğadan alınması gerekmeyen formik asit, endüstriyel düzeyde çok düşük maliyetlerle üretilebiliyor.

Ekibin tasarladığı otobüsün 2016 yılında geliştirdikleri modele göre 42 bin kat daha güçlü olduğu belirtiliyor. Team FAST tüm gücüyle çalışmalara ve testlere devam ederken otobüsün bu yıl içerisinde yola çıkmaya hazır olacağı söyleniyor.