reklamı kapat

POPÜLER

Memology 2011: Facebook’un gözünden geçen yıl

Twitter‘ın ardından Facebook da 2011’e genel bir bakış olması açısından çeşitli bilgiler ve listeler yayınladı. Memology 2011 olarak adlandırılan ve Facebook’un veri ekibi tarafından hazırlanan veriler, yıl içinde Facebook üzerinde en çok dinlenen şarkıyı, en çok konuşulan konuları, en çok paylaşılan linkleri ve daha birçok şeyi gözler önüne seriyor.

Geride bırakmak üzere olduğumuz yılda, küresel olarak Facebook üzerinde en çok konuşulan konuların başında Usame Bin Ladin’in ölümü geliyor. Onu, Packers’ın SuperBowl’u kazanması ve Casey Anthony’nin suçsuz bulunması gibi daha ziyade Amerika odaklı konular takip ediyor. Genel olarak tüm popüler konu ve link paylaşımlarında bir Amerikan hakimiyeti söz konusu.
Facebook - Memology 2011 (Planking)
2011’in en garip hadiselerinden planking (kollar yanda, düz bir şekilde olur olmadık her yere yüzü koyun uzanmak) de Facebook’un dikkatinden kaçmamış. Yukarıdaki grafikten de anlaşılabileceği gibi planking mayıs-haziran ayları arasında zirve yapıyor ve sonrasında hızlı bir şekilde kayboluyor. Temmuzda Chris Brown ve Katy Perry gibi birkaç ünlünün planking denemeleri sayesinde yine biraz popüler oluyor ama sonrasında pek fazla planking paylaşımı görmüyoruz neyse ki.

Facebook’ta 2011’in en çok dinlenen şarkısı, Facebook’un en popüler sanatçısı olan Rihanna’nın Calvin Harris’le birlikte seslendirdiği We Found Love oldu. En çok paylaşılan link ise New York Times’ın, Japonya’daki tsunami felaketinin öncesi ve sonrasını gösteren fotoğraf galerisiydi.

Konuyla ilgili daha detaylı liste ve grafiklere buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.