reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes kalem pille çalışan otomobil geliştirdi [Video]

Elektrikli otomobil teknolojileri hızla gelişse de bu konuda hala bazı “eksiklikler” mevcut. Özellikle pil, şarj ve buna bağlı olarak katedilen mesafe istenen seviyede değil. Bu da doğal olarak sürüş deneyimini olumsuz etkiliyor. Ancak geleceğin otomobillerinin bu dezavantajlarını bertaraf edecek, kimsenin aklına gelmeyen bir teknoloji mevcut: Kalem pil.

Mercedes’in geliştirdiği kalem pille çalışan otomobil sayesinde, elektrikli otomobiller artık kablo ve şarj derdinden kurtuluyor. Mercedes-Benz AA Class ismini alan otomobil tam 9.648 adet AA pille çalışıyor. Araç içi bilgi sistemi hangi pilin bitmeye başladığını gösteriyor ve dört hazneli “hızlı boşaltma” sistemi sayesinde tüm piller otomobilden dışarı atılıyor. Bundan sonra yapılması gereken tek şey marketten yeni kalem piller alarak eskileriyle değişmek. Otomobilin tek dezavantajı ise saatte yalnızca 83 km/s hıza kadar çıkıyor olması.

Öncelikle Mercedes’in aklına gelse ve bunu 1 Nisan şakası olarak yayınlasa çok şık olabilecek bu komik reklam Saturday Night Live’dan geliyor. Ünlü oyuncu Julia Louis-Dreyfus’un tanıtımını yaptığı kalem pille çalışan Mercedes videosuna hemen aşağıdan göz atabilirsiniz.

VİDEO
https://youtu.be/arQ8_PW-RiA