reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli otomobil

Elektrikli otomobil şarjında gelecek “pil değişimi ve kablosuz şarj” olacak

Elektrikli otomobil modelleri gelecekte şarj konusunda çok daha kullanıcı dostu olacak. Gelecek “pil değişimi ve kablosuz şarj” üzerine kurulacak.

Elektrikli otomobil modeller için şarj konusu halen önemli bir sorun olarak karşımızda. Burada en büyük problemlerden birisi genel olarak şarj süresinin uzun olması. Gelecekte ise bu durum tamamen değişecek. Örneğin Nio firması, yukarıdaki videonun 4. dakikasından sonra görülen bir pil değişim istasyonu geliştiriyor. Bu istasyon sayesinde otomobillerin boşalan pili sadece 5 dakika içerisinde çıkarılarak yerine tamamen dolu pil takılabiliyor. Aktarıldığı kadarıyla videoda görülen örnek platform, günde 200 farklı pil değişimi yapabiliyor. Bunun için elbette sürece uygun tasarlanan otomobiller gerekiyor. Elektrikli otomobil modelleri için gelecekte çok sık karşımıza çıkacak şarj odaklı bir diğer önemli sistem ise kablosuz şarj altyapısı.

Yukarıdaki videonun 6. dakikasından sonra bu sistem de gösteriliyor. Kablosuz şarj sayesinde elektrikli otomobillerin parka alanlarında zahmetsiz şekilde doldurulması hedefleniyor. Şarj kablosu takma derdinden kurtaran bu kullanışlı sistem, videoda da görebileceğiniz üzere çok basit şekilde çalışıyor. Bu sistemin de uyumlu araçlara ve pil sistemlerine ihtiyacı bulunuyor.

Videoda Jaguar I-Pace merkezli bir sistem gösteriliyor ve bu kablosuz şarj sadece elektrikli otomobiller değil elektrikli otobüsler için de geliştiriliyor. Hatta bu sistemi geliştiren firma, süreci elektrikli otobüsler özelinde ticari olarak kullanıyor. Bu kablosuz şarj sistemi gösterildiği kadarıyla soğuktan / buzdan da etkilenmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli otomobil modelleri için şarj konusu ileride bu tarz sistemler ile sorun olmaktan tamamen çıkacak gibi görünüyor. Ayrıca yakın gelecekte araçlar çok yüksek menzil değerleri de sunacak. Örneğin kısa süre önce Mercedes-Benz VISION EQXX modeli ile Almanya Sindelfingen’den yola çıkıldı ve tek şarjla tam 1.000 km yol yapılarak Fransa Cassis’e gelindi. Bu çok yüksek menzil değerine VISION EQXX’in verimlilik odaklı tasarımı sayesinde ulaşıldı.

Mercedes-Benz VISION EQXX yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

İLGİLİ HABERLER