reklamı kapat

POPÜLER

Stellantis, kablosuz şarj sunan yol test etti

Kâğıt üzerinde sınırsız menzil: Stellantis, kablosuz şarj sunan yol test etti

Kâğıt üzerinde sınırsız menzil planı ile yola çıkan dev isim Stellantis, kısa süre önce elektrikli otomobiller için kablosuz şarj sunan yol test etti.

Fiat, Chrysler, Dodge, Chrysler, Jeep, Opel, Peugeot, Ram, Maserati ve fazlası birçok ismin arkasında yer alan Stellantis, elbette elektrikli otomobillere çok önem veriyor. Ürün gamında şimdiden çok sayıda tamamen elektrikli model yer alan firma, sürecin diğer taraflarına da odaklanıyor. Örneğin firma kısa süre İtalya merkezli bir test yaptı. Bu test kapsamında kablosuz şarj özelliğine sahip özel bir yol kesiti yol hazırlandı. 1 km’lik yolda standart asfaltın altına şarj bobinleri yerleştirildi ve bunların üstü yine asfalt ile kapatıldı. Bu duruma rağmen üzerinden geçen araçları şarj edebilir hale getirilebilen yol, Stellantis’in Dynamic Wireless Power Transfer (DWTP) teknolojisi için büyük bir gösterim oldu. Elektriği yolun üstündeki elektrikli otomobilin pil paketine değil direkt olarak elektrik motoruna aktaran firma, bu sayede yol alınırken pilin ısınmasını, tüketilmesini ya da ömrünün azalmasını ortadan kaldırıyor. Bu yolda sadece alttan gelen enerji ile hareket edilebiliyor.

Oluşan kablosuz enerji aktarımının yolculara ve sürücülere sağlık açısından olumsuz bir etki yaratmadığını aktaran Stellantis, bu yolların üstünde normal şekilde yürünebileceğini de belirtiyor. Sadece otomobiller değil elektrikli kamyon ya da elektrikli otobüs gibi büyük araçlar için de kullanılabilir şekilde tasarlanan sistem, çok güzel olmasına rağmen gündelik hayata hemen adapte edilebilecek bir yapıda değil. Bu sistem için milyarlarca dolarlık yatırım, yenileme ve planlama gerekiyor.

Elektrikli otomobil modellerinin menzili halen iyi seviyede değil ancak gittikçe artıyor. Çok yakında menzil endişesi tamamen ortadan kalkacak. Örneğin Mercedes-Benz VISION EQXX, Mercedes’in ve elektrikli otomobil pazarının en önemli gelecek gösterimleri arasında yer alıyor. Yüksek sürüş verimine odaklanan otomobil, standart araçlardan ayrılan bir yapıya sahip ve özellikle kuyruk benzeri tasarlanan uzun arka bölümüyle fark yaratıyor. Hatta bu araç ile kısa süre önce söz verilen menzile gerçek yol şartlarında ulaşıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes-Benz, iddialı VISION EQXX ile Almanya Sindelfingen’den yola çıktı ve tek şarjla tam 1.000 km yol yaparak Fransa Cassis’e geldi. Bu test, yakın gelecekte hayatımıza girecek elektrikli otomobiller için fazlasıyla ümit verici oldu. Ayrıca gelecekte menzillerin daha da iyi hale gelmesi bekleniyor. Bunu sağlayacak olan ise katı hal pili gibi yeni nesil pil teknolojileri olacak.

Stellantis adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

İLGİLİ HABERLER