reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm’un elektrikli otomobilleri kablosuz şarj eden teknolojisi detaylandı

Akıllı telefonlarımızın yetersiz pil süreleriyle uğraşırken şimdi bir de elektrikli otomobillerin şarj problemleri gündeme geldi. Alışık olduğumuz otomobillerin aksine elektrikli otomobillerin kullanıma hazır hale gelmesi için uzun süre şarj edilmesi gerekiyor. Qualcomm’un yeni teknolojisi ise otomobillerin hareket halindeyken şarj edilebilmesine olanak sağlıyor.

Qualcomm’un dinamik şarj olarak adlandırdığı teknoloji şu sıralar Fransa’nın Versay şehrinde test ediliyor. İki adet Renault Kangoo ve yola döşenmiş olan kablosuz şarj sağlayan kaplama aracılığıyla araç hareket halindeyken 20 kilowatt’a kadar kablosuz şarj sağlanıyor. Uzmanlar gelecekte otomobillerin şarj olması için belirli istasyonlarda durmasına gerek olmayacağını ileri sürüyor. Hiçbir insanın yardımına ihtiyaç olmadan otomobillerin kendi kendine şarj olabileceği ve hiç ara vermeden sürüşe devam edilebileceği ifade ediliyor. Elektrikli otomobil teknolojileri alanındaki yatırımlarını hızlandıran Qualcomm’un gelecekte bu alandaki öncü firmalardan biri olacağı düşünülüyor.

Uzmanların gelecek tahminleri oldukça iyimser olsa da insan unsurunu tamamen ortadan kaldırarak böylesine gelişmiş bir şarj sistemine geçmek için uzun bir süre ve büyük yatırımlar gerekiyor. Mevcut yollara bu teknolojinin uygulanabilmesinin uzun sürecek gibi görünüyor. Qualcomm’un bu teknolojileri ne zaman yaygın bir kullanım alanı bulacak sorusunun cevabını merakla bekliyoruz.