reklamı kapat

POPÜLER

Apple’dan katlanabilir akıllı telefon patenti

Samsung’un katlanabilir telefonu üzerinde bir süredir çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Hatta bu telefonun 2018 yılında raflardaki yerini alacağı konuşuluyor. Samsung’un böyle bir hazırlık içerisinde olması elbette rakiplerini de harekete geçirmiş durumda. Apple’ın aldığı patent, gelecekte katlanabilir ekrana sahip bir iPhone modeli görebileceğimiz anlamına geliyor.

Apple’ın patentini aldığı cihazın her kısmı esnek bir yapıya sahip. Esnek ekran, esnek gövde malzemesi, esnek iç donanım ve esnek pilin bulunduğu telefon bu sayede tamamen katlanabiliyor ve bu katlanma sonucunda herhangi bir zarar görmüyor. Zaten patentte de esnek yapıdaki telefonun esas amacının cihazın zarar görmesinin büyük ölçüde önüne geçmek olduğu belirtiliyor. Sert malzemeden üretilen telefonlar yere düştüğünde kırılıyor ve kullanılamaz hale gelebiliyor. Apple’ın bu cihazı ise esnek yapısı sayesinde darbenin basıncını emerek zararı asgari seviyeye indirgemeyi hedefliyor.

Tabii ki Apple’ın bu cihazı gerçeğe dönüştürmesinin önünde birkaç engel bulunuyor. Tıpkı Samsung’un üzerinde çalıştığı gibi Apple’ın da katlanabilir pil teknolojileriyle ilgili uzun testler gerçekleştirmesi gerekiyor. Dolayısıyla böyle bir telefonun piyasaya sürülmesi için uzun bir süreye ihtiyaç duyuluyor. Apple’ın devamlı olarak yeni patentler aldığını ve bu patentlerin büyük bir bölümünü gerçeğe dönüştürmediğini düşünürsek katlanabilir telefonun detayları için konuşmanın henüz erken olduğunu söyleyebiliriz

YORUMLAR