reklamı kapat

POPÜLER

MacBook Pro

Apple’dan tamamen çerçevesiz ekranlı MacBook patenti

Son zamanlarda akıllı telefonlarda esnek ekran kullanımıyla ilgili iddialar sıklaşmış durumda. Örneğin Samsung’un yakın gelecekte esnek ekranlı bir akıllı telefon modeli piyasaya süreceği iddia ediliyor. Aynı şekilde Apple’ın da gelecekte esnek ekran teknolojisini telefonlarında kullanabileceği düşünülüyor. Alınan patente bakılırsa Apple’ın bu ekranları kullanacağı tek alan akıllı telefonlar olmayabilir. 

Apple’ın aldığı patentte ekran üretiminin zorlu bir süreç olduğundan bahsediliyor. Ekranın iç kısmında piksellerin bulunduğu ve görüntünün oluştuğu alan yer alıyor. Yanlarda ise sinyallerin iletimini sağlayan bağlantılar ve ince bir film şeklinde transistörler bulunuyor. Fakat ekranın çerçeve kısmında görüntü oluşturulmuyor. Apple’ın esnek ekran teknolojisi sayesinde gelecekte bu gereksiz boşluklardan kurtulmamız mümkün olabilir.

Mevcut MacBook modellerinde ekran çerçeveleri olabildiğince daraltılmış olsa da halen işlevsiz bir siyah alan bulunuyor. Apple’ın patentindeki ekran esnek yapıda olduğu için bu kullanılmayan alanlar kıvrılarak görüş mesafesinden çıkartılıyor. Bu sayede çerçevesiz ekran deneyimi yaşamak mümkün oluyor. Böyle bir durumda gerektiği zaman esnek kısmın katlanarak kameranın kullanılabilir hale gelebileceği düşünülüyor. Öte yandan Apple’ın kamerayı tamamen ekran içerisine entegre etme ihtimali de bulunuyor.

Şimdilik patent halinde olduğu için geleceği konusunda bir şey söylemek mümkün olmayan bu heyecan verici teknolojiyi ileride MacBook’larda görmeyi umut ediyoruz.

YORUMLAR