reklamı kapat

POPÜLER

Uzaktan kumandalı bir araba su üzerinde gidebilir mi? [Video]

Bu zamana kadar bilinen tüm uzaktan kumandalı araba tanımlarını bir kenara bıraktıran proje tamamen el yapımı olarak geliştiriliyor.

Uzaktan kumandalı araba denildiği zaman zihinlerde ilk olarak beliren şey çoğu kişide aynı çizgidedir. Genellikle çocuklar için çizilen sınırlar içerisinde kalan bu oyuncağın sınırlarının dışarısındaysa bambaşka bir dünya olduğunu da kabul etmek gerekiyor. Bazı ülkelerde profesyonel anlamda yarışları bile düzenlenen uzaktan kumandalı araçların benzinle çalışan versiyonları gerçek arabalara bile taş çıkartabilen performans sergileyebiliyor. Düşündüğümüz zaman bu arabalar için hızlı ve eğlenceli gibi birçok sıfatı kullanabiliriz. Peki size “Bu zamana kadar hiç suyun üzerinde gidebilen bir uzaktan kumanda araba gördünüz mü?” diye bir soru yöneltsek cevabınız ne yönde olurdu?

Las Vegas‘ta karşımıza çıkan görüntüler bu sorunun cevabı niteliğini taşıyor. Dört tekerlekten çekiş altyapısına sahip olan Traxxas X-Maxx modeli el yapımı özel bir araçla karşımıza çıkan geliştiriciler aracın altyapısında yaptığı değişimlerle bir hayali gerçeğe dönüştürüyor. Toplam ağırlığı tüm ekipmanlarıyla birlikte yaklaşık 8,5 kilogram olan araçta 30 voltun üzerinde bir güç ünitesine yer veriliyor. Bu gücü dört tekerlekten vererek suyun üzerine çıkan araç özel lastiklerle birlikte bir “kuğu” performansıyla su üzerinde hünerini sergiliyor diyebiliriz. İlgili videoya haberin girişinden ulaşabilirsiniz.