reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes ve Qualcomm işbirliğiyle otomobiller kablosuz şarj olacak

Otomobillerin artık A noktasından B noktasına gitmekten çok daha fazlasını sunduğu bir dönemdeyiz. Teknolojiye ayak uydurmak için kıyasıya mücadele eden otomobil üreticileri, son zamanlarda teknolojinin dev isimleriyle ortaklık imzalıyor. Bunun son örneğini ise Mercedes ailesinin sahibi otomotiv devi Daimler AG ve teknoloji devi Qualcomm ile görüyoruz.

İş birliğine imza attıklarını duyuran ikilinin üzerinde çalıştığı proje ise kablosuz şarj teknolojisi. Qualcomm’um Mercedes otomobiller için sağlayacağı şarj çözümleri iki aşamadan oluşuyor. Birincisi; Mercedes’in elektrikli otomobillerini kablosuz şarj etmek, ikincisi; araç içi kablosuz şarj cihazı geliştirmek. İlkinin gerçekleşmesi biraz vakit alacağa benziyor ancak BMW, Tesla ve Apple gibi rakiplerle iyiden iyiye kızışan elektrikli ve plug in hibrit otomobil pazarı, bu atakla birlikte Mercedes’i bir adım öne taşıyacaktır.

Qualcomm’un Mercedes kullanıcılarına sunacağı bir diğer teknolojik nimet ise kablosuz şarj ünitesi. Özel bir bölmeye yerleştirilen ünite cep telefonlarını şarj ettiği gibi, 3G/4G kablosuz ağ desteği de sunuyor. İkilinin üzerinde çalıştığı kablosuz teknolojinin detaylarını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

YORUMLAR