reklamı kapat

POPÜLER

Kablosuz şarjın ilk adımı: 2017 Mercedes S550e

Geçtiğimimiz süreçte doğrulanan geliştirme süreci nihayet meyvelerini vermeye başlıyor. Mercedes-Daimler ve Qualcomm ortaklığı, dünyanın ilk kablosuz şarj özelliği opsiyonu sunulan otomobil modelleri arasına adını yazdırmaya hazırlanıyor.

Mayıs 2015’te Daimler ve Qualcomm elektrikli otomobil teknolojileri üzerinde çalıştığını resmi olarak açıklamıştı. Şarj sürelerinin kısaltılması ve kablosuz şarj teknolojilerinin geliştirilmesi konusunda ortaklığa giden iki şirket çalışmalarının meyvelerini toplamaya hazırlanıyor. Önümüzdeki yıl showroom’larda yerini alacak olan 2017 Mercedes Benz S550e hibrit modeli bu yeniliğin ilk temsilcisi olacak.

mercedeswireless
Qualcomm’un Formula E teknolojilerinde yer verdiği elektrikli otomobil kablosuz şarj (WEVC) teknolojisi, Mercedes-Daimler ortaklığı ile birlikte sokağa inmeye resmen hazır. Bu entegrasyonun sağlanması ile birlikte S550e hibrit modeli bu teknolojiye sahip ilk otomobiller arasında yer alacak. Mercedes S550e hibrit modelinde yer alacak teknoloji, Qualcomm’un Tier 1 adı altında ürettiği teknoloji ile birlikte sunulacak. Aracın park haline geçmesi ile birlikte alt tarafa sabitlenen wireless sistemi zemin üzerinden kablosuz şarj sağlayacak. Konu ile ilgili ortak bir açıklama yapan Mercedes ve Qualcomm; ” Bu süreç geleceğin otomobilleri diye adlandırılan sistemin ilk ve en önemli adımları arasında yer alıyor. Bu önemli çünkü bir araç kendini kabloya ihtiyaç duymadan şarj edemiyor ise o araca tamamen otonom demek mümkün olmaz.” sözleriyle rekabeti bir hayli kızıştıracak gibi görünüyor. Pastadan büyük payı kapma yarışı başladı!