reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Mercedes Vision Van taşımacılığa sınıf atlatmaya geliyor [Video]

Mercedes’in ortaya çıkan yeni projesi taşımacılık sektörüne gerçekten yeni bir soluk getirecek. Konsept aşamasında olan Vision Van, üzerindeki donanımları ve tasarımı ile gelecekteki ulaşım araçları için bizlere ciddi ipuçları veriyor.

Advertisement

Mercedes’in 2015 yılında 321.000 adet ticari araç satışını yakalamasının ardından sadece binek veya SUV segmentinde önemli bir değer olmadığını görmezden gelemeyiz. Bu yüzden marka binek segmentteki konsept araçlarının yanı sıra ticari araçlarda da yenilikçi projeler geliştirmeye yöneliyor.

Kurye drone’ları ile öne çıkan Matternet firması ile geleceğin ulaşım araçlarına ciddi bir şekilde yatırım yapan Mercedes, kısa mesafe kurye ve taşımacılık hizmetlerine yeni bir boyut kazandıracak olan modeli Vision Van’ı ortaya çıkardı. Vision One tasarım hatları ve teknik özellikleri ile gerçekten dikkat çekiyor. Üst tarafında 2 adet drone bulunan Vision Van, trafik yoğunluklarında veya aracın giremeyeceği yerlerde, iletilmesi gereken paketin daha hızlı ve kolay olarak ulaştırılmasını sağlıyor. Kontrol ünitesi de standart bir ulaşım aracın oldukça farklı. İç tasarımında direksiyona yer verilmeyen Visin Van’da kontroller joystick ile sağlanıyor. Vision konsept 100 beygirlik ve 270 Nm‘lik güce sahip elektrikli motor ile beraber 270 km menzile sahip. Bu mesafe gün içerisinde kullanıcısını tatmin edecek düzeyde.

Arka taraftaki kargo bölmesi de tamamen robotik bir sisteme sahip olan Vision Van, bu özelliği sayesinde işleri oldukça kolaylaştırıyor. Teslimatlar için kazanılan zamanı da göz ardı edemeyiz tabii. Üst tarafta konumlandırılan ve 10 km menzile sahip olan drone’lar 2 kilograma kadar yük taşıyabiliyor. İlk bakışta bilim kurgu filmlerinden bir tasarımı andıran Vision Van için henüz net bir tarih açıklanmasa da önümüzdeki 20 yıl içerisinde aktif bir şekilde kullanılmaya başlanması bekleniyor.

VİDEO