reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes’in çarpışma öncesi gürültü koruma sistemi nasıl çalışıyor? [Video]

Mercedes’in yeni nesil güvenlik donanımlarından olan sistem kaza sırasında belki de hiç akıllara gelmecek bir hasarın önüne geçiyor.

Otomobil üreticilerinin kullanıcılarla buluşturduğu yeni nesil modeller, motor ve tasarımla birlikte artık güvenlik bazında da belli bir standartları sunmak zorunda. Son zamanlarda araçların en düşük donanım seviyelerinde sunulan güvenlik ekipmanlarında standartların yükseldiğini görüyoruz. Sunulan standartların geldiği seviye için verebileceğimiz örneklerden biriyse otonom yapıda olan acil frenleme sisteminin artık çoğu araçta standart olarak sunulması. Her otomobilde olduğu gibi donanım seviyeleri yükseldikçe güvenlik donanımları da ciddi anlamda çeşitlenmeye başladı. Bu donanımların elektronik destek üniteleri ayağında da son yıllarda önemli geliştirmeler mevcut.

Özellikle Volvo, Mercedes, BMW, Audi gibi premium segment üreticilerde yepyeni teknolojilerle karşılaşıyoruz. Haberimizin başrolünde yer alan Mercedes son olarak yeni E Serisi‘nde sunduğu güvenlik donanımlarıyla dikkatimizi çekmeyi başaran markalardan birisi olmuştu. Özellikle çarpışma öncesi, aracı çarpışmaya hazırlayan sistemiyle övgüyü hakeden Mercedes, PRE-SAFE Impulse adını verdiği sistemde geri dönüşü olmayan bir çarpışma algıladığında koltukların hava odacıklarını şişirilerek kapı ile kullanıcılar arasında mesafe oluşturuluyor ve olası yaralanmaların önüne geçmeyi amaçlanıyordu. Mercedes’in kazaya aracı elektronik olarak hazırlama sürecinin bir diğer elemanıysa PRE-SAFE Sound.

Markanın ilk olarak 2002 yılında sunmaya başladığı PRE-SAFE güvenlik programının en yeni üyelerinden birisi olan bu sistemde kaza sırasında oluşabilecek duyu hasarlarının önüne geçilmek amaçlanıyor. Araç kazalarında meydana gelen çarpışmalar sonucu kırılan cam, zarar gören metal ve airbag patlamalarının sonucunda kazanın şiddetine göre değişmekle birlikte 165 desibelden başlayan bir ses yüksekliğinin meydana gelebileceği ifade ediliyor. Buradan yola çıkan Mercedes-Benz ekibi bu değerin insanlarda duyma hasarı oluşturabileceği kanısı üzerine sistemi geliştirmeye koyuluyor. Geliştirilen sistem geri dönüşü olmayan bir kaza algıladığında 80 desibel aralığında, pembe gürültü olarak da bilinen bir ses dalgasını araç içerisinde yaymaya başlıyor. Deniz dalgası veya bir şelalenin akışına benzeyen bu ses dalgaları sayesinde kulaktaki kaslar refleks olarak rahatlıyor. Bu sayede kaza sırasında ortaya çıkan yüksek desibelli ses sonucu meydana gelebilecek kulak zarı patlaması veya zarar görme olasılığı ciddi oranda düşürülüyor. Yeni nesil güvenlik güvenlik çözümleri üzerinde geliştirme sürecine devam eden Mercedes-Benz ekibi bu sistemlere yeni modellerde yer vermeye devam edecek.

Video: Pembe gürültü